Posted on: 18 lutego 2019 Posted by: Monika Mellerowska Comments: 0

11 lutego 2019 r. Klub „Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu po raz pierwszy spotkał się w Kawiarence Klubu. Przesłaniem dla zorganizowania takiego spotkania była chęć bliższego poznania tekstów publikowanych w „Tygodniku Powszechnym” oraz porozmawiania o naszym do nich stosunku.
Spotkanie pozwoliło każdemu z nas na swobodne zabranie głosu, i to na każdy temat, który szczególnie go poruszył.
Skupiliśmy się na najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” (6/2019) zwracając w nim szczególną uwagę na dwie rozmowy: Przemysława Wilczyńskiego z Łukaszem Jaroszem pt. „Syzyfowe prace” oraz Anny Goc z Mariuszem Szczygłem pt. „Życie to słynna historia”.

Ponadto przeczytaliśmy fragmenty artykułu ks. Adama Bonieckiego dotyczącego książki „Chiesa Liberati dal male” („Kościele uwolnij się od zła”), zgodnie stwierdzając, że przydałoby się jej polskie tłumaczenie. Pozostając „w temacie” nie mogliśmy przejść obojętnie obok tekstu Jerzego Sosnowskiego pt. „Czemu nie w chórze”. Oba artykuły nawiązywały zresztą do naszego poprzedniego spotkania pod tytułem „Kościół szeroko zamknięty”. Podobnie jak fragmenty: „Pasterz” oraz „Znam owce moje”, pochodzące z książki Jana Pawła II pt. „Wstańcie, chodźmy!”, które przygotowała na spotkanie i przeczytała jedna z klubowiczek.

Chwilę zatrzymaliśmy się nad informacją zawartą w tekście Marcina Żyły na temat, który wstrząsnął niedawno częścią Polaków, i wzruszył ich serca – a mianowicie kwestią finansowania Europejskiego Centrum Solidarności.  Aby dołożyć swoją cegiełkę, zaplanowaliśmy wstępnie wspólny wyjazd do ECS.

Sięgnęliśmy i do wcześniejszych numerów „Tygodnika Powszechnego”. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na artykuł ojca Ludwika Wiśniewskiego, pt. „Ostrzegam” wraz z bardzo dobrze go zapowiadającym wstępniakiem księdza Adama Bonieckiego („Sposób na Ludwika”, 5/2019).

W naszej dyskusji pojawiły się też książki, które krótko omówili ci, którzy już je przeczytali i które nawzajem sobie poleciliśmy. To między innymi: „Jacek” Anny Bikont i Magdaleny Łuczywo oraz „Nauka w kuchni” Michała Kuźmińskiego.

Na koniec przypomnieliśmy sobie przemówienie Jerzego Turowicza z otwarcia obrad Okrągłego Stołu. Krótka analiza  wystąpienia pozwoliła nam kolejny raz stwierdzić, jak wciąż bardzo aktualne są teksty autorstwa redaktora Turowicza.

Było bardzo interesująco i uważamy, że Kawiarenka klubowa to zdecydowanie miejsce, w którym będziemy spotykać się częściej.

 

comments

Leave a Comment