Posted on: 10 grudnia 2016 Posted by: Konrad Stanowicz Comments: 0

 

Processed with VSCOcamW 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Klub „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z legendą wrocławskiej „Solidarności” Józefem Piniorem.

Porozmawiamy o 13 grudnia 1981 roku i innych etapach działalności opozycji demokratycznej, ale także o sprawach bieżących, gdzie nie zabraknie z pewnością odniesień do głośnej sprawy zatrzymania przez CBA sprzed dwóch tygodni.

 

Spotkanie odbędzie się we wtorek 13 grudnia o godz. 18. w księgarnio-kawiarni Tajne Komplety (Wrocław, ul. Przejście Garncarskie 2).

 

_______________________________

 

Józef Pinior (ur. 9 marca 1955 w Rybniku) – polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego, senator VIII kadencji, nauczyciel akademicki.

 

W 1980 organizował (m.in. wraz z Władysławem Frasyniukiem) struktury „Solidarności” na Dolnym Śląsku. Był członkiem zarządu regionu NSZZ „S” i jej rzecznikiem finansowym. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego podjął z konta związku 80 mln zł, dzięki czemu nie zostały one zajęte przez władze komunistyczne. Fundusze te zostały zdeponowane u metropolity wrocławskiego Henryka Gulbinowicza i w następnych latach posłużyły do organizacji podziemnych struktur „Solidarności”. Wydarzenie to zostało uwiecznione w filmie „80 milionów” Waldemara Krzystka.

 

Po 13 grudnia 1981 Józef Pinior ukrywał się, poszukiwany listem gończym. Po aresztowaniu Władysława Frasyniuka (we wrześniu 1982) reprezentował Dolny Śląsk w Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. Został aresztowany 23 kwietnia 1983, w 1984 skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności. Zwolniono go na mocy amnestii w lipcu tego samego roku. Do 1988 kilkakrotnie więziony, w tym za złożenie kwiatów pod wrocławską zajezdnią MPK w rocznicę sierpnia 1980 (1984) i za próbę wywołania strajku w zakładach Dolmel (1988). W 1984 i 1988 był pod opieką Amnesty International jako więzień sumienia.

 

29 listopada 2016 został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA wraz z grupą innych osób. Prokurator z Prokuratury Krajowej przedstawił mu dwa zarzuty dotyczące popełnienia przez byłego senatora przestępstw korupcyjnych, do których popełnienia polityk się nie przyznał.

 

comments

Leave a Comment