Jarosław Kłaczkow o protestantach

Jarosław Kłaczkow na spotkaniu w bibliotece w Chojnicach

24 stycznia 2019 r. w Chojnicach gościł prof. Jarosław Kłaczkow z UMK w Toruniu. Jego wykład o historii protestantyzmu, także na Pomorzu, wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy zebranych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Zaproszenie do profesora UMK wyszło z chojnickiego Klubu “Tygodnika Powszechnego”, pomógł Urząd Miejski, a gościnę zaoferowała biblioteka. Jak wyjaśnił na początku Marcin Wozikowski z Klubu “TP” w Chojnicach, spotkanie odbywa się z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a będzie takich spotkań więcej, bo warto przypomnieć sobie, że w Chojnicach mieszkała kiedyś liczna grupa tego wyznania. Jest to ważne także z tego względu, że lada moment nastąpi rewitalizacja Wzgórza Ewangelickiego, obecnie parku, kiedyś ewangelickiej nekropolii.
Profesor Kłaczkow przybliżył zebranym historię kościoła protestanckiego, skupiając się zwłaszcza na jego odłamie ewangelicko-unijnym, najbardziej reprezentatywnym do 1945 r. w Polsce. Zwrócił uwagę, że nie wszędzie i nie zawsze prawdziwy był stereotyp Polaka-katolika i Niemca-ewangelika. Podkreślił, że strzeliste, budowane z czerwonej cegły kościoły (nazywane kirchą) dziś albo są w ruinie, albo w stanie agonalnym, albo pełnią inne funkcje. Lada dzień ukaże się dokumentacja, jego autorstwa, losów 160 ewangelickich kościołów w województwie kujawsko-pomorskim. Tylko pięć z nich pełni sakralne funkcje dla ewangelików, większość jest we władaniu Kościoła katolickiego, inne zarosły trawą i rozsypały się, albo są wykorzystywane do innych celów.
Po II wojnie światowej Kościół ewangelicki odrodził się jako ewangelicko-augsburski, i tylko w polskiej wersji językowej. Ze zrozumiałych względów, rzecz jasna, bo zmieniła się całkowicie sytuacja polityczna na ziemiach polskich.
Na spotkaniu nie zabrakło pytań: o rolę Kościoła ewangelickiego w czasie Kulturkampfu, o przechodzenie świątyń z rąk katolików do ewangelików i z powrotem, o słynne postaci wyznania ewangelickiego w historii Polski, o dzisiaj tego kościoła.

Tekst i fot. Maria Eichler

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”29″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!