Jakobsweg – impresje z drogi szlakiem św. Jakuba

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku zaprasza na spotkanie pt. “Jakobsweg – impresje z drogi szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii”  Spotkanie odbędzie się w czwartek, 28 listopada 2019 o godz. 19.00 w Probsteikirche – Katholisches Propsteipfarramt St. Trinitatis, Nonnenmühlgasse 2, Leipzig.

Będzie to spotkanie z tymi, którzy przeszli ten wyjątkowy szlak, dla tych którzy chcieliby przejść lub których on zwyczajnie interesuje.

Jakobsweg to po niemiecku Droga św. Jakuba. Hiszpańska nazwa to Camino de Santiago. Jest to szlak pielgrzymkowy do katedry w hiszpańskim mieście Santiago de Compostella. Według tradycji został tam pochowany św. Jakub Apostoł, który w 44 roku zginął śmiercią męczeńską. Przez wieki Santiago było co do znaczenia trzecim po Jerozolimie i Rzymie celem pielgrzymek. Pierwszy pątnik przybył tutaj w 950 roku. Do grobu św. Jakuba pielgrzymowali m.in. Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu i św. Ignacy Loyola. Oznaczone muszlą szlaki pątnicze przecinają również Polskę. W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla indywidualnych pielgrzymów lub małych grup. To pielgrzymka dla osób, które, bez względu na wyznanie i narodowość, chcą doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany.

Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów (z hiszpańskiego nazywane albergue) prowadzonych przez parafie, stowarzyszenia, samorządy czy też przez osoby prywatne. Każdy pielgrzym wyruszając w drogę powinien zaopatrzyć się w tzw. credencial (oficjalny paszport pielgrzyma) będący jego pielgrzymim dowodem pielgrzymki, na podstawie którego można otrzymać nocleg w albergues i który potwierdza odbycie tej drogi.

Na spotkaniu będzie można zobaczyć zdjęcia i pamiątki z pielgrzymki do Santiago de Compostella, podzielić się wrażeniami, informacjami i ciekawostkami.

Zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!