Jaka jest idealna książka do torebki?

Tak, z tą książką, daję słowo można podróżować – do pracy, do Kielc i Manchesteru. Nieważne opóźnienia i tłok niestraszny i pogoda bez znaczenia. Tak, to doskonała książka do czytania w drodze i nie tylko. Ukoi i ukołysze przed snem. 

Mowa o książce Moniki i Grzegorza Wasowskich „Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany” wydawnictwa WAM. Książka ukazała się na 60. urodziny Kabaretu Starszych Panów. Monika i Grzegorz Wasowscy nawiązując do genialnych dialogów Wasowskiego i Przybory.

Podczas lektury każdy czytelnik na co innego zwróci uwagę. Mnie szczególnie interesujące wydały się wspomnienia wojenne i tuż po wojnie. Kolejna myśl, która pojawiła się w trakcie lektury, to uniwersalność, ponadczasowość humoru – cytowane w książce gwoździki z „Eterka” nadal wywołują uśmiech.

Książkowy dialog przy herbatce wprawia czytelnika w dobry nastrój. Jest w nim zabawa słowem, anegdoty, ale jest też rodzinne ciepło i wybijająca tęsknota za Panem A i Panem B.

A oprócz tego wiele nowych, wyszperanych z rodzinnego kuferka informacji biograficznych. Sześćdziesiąt lat temu dwaj dystyngowani panowie w smokingach zabrali widzów w inny, lepszy świat, tak bardzo odbiegający od siermiężnej rzeczywistości PRL, że żywotność plotki o Gomułce i kapciu  nikogo nie dziwi.

Starszych Panów znam jedynie z telewizyjnych powtórek, ale jako dziecko zapamiętałam ten magiczny klimat, który przedstawieniu towarzyszył. Nawet dziecko czuło, że oglądając Kabaret Starszych Panów uczestniczy w czymś wyjątkowym. Tak, przyznam się – lubię ten rodzaj humoru, uwielbiam piosenki duetu Wasowski-Przybora.

W posłowiu Konstantego Przybory wyczytałam, że statystycznie rzecz ujmując wśród odbiorców Pana A i Pana B dominują odbiorczynie. I wszystko jasne: nie powinno nikogo dziwić, że to idealna książka do torebki. Także z powodu rozmiaru.

Warto dodać, że jak niegdyś Kabaret Starszych Panów był odtrutką na rzeczywistość PRL, tak wspomnienia Moniki i Grzegorza Wasowskich pozwoliły na zapomnienie o tym, co tu i teraz. Przy grudniowej słocie to najlepsze, podręczne i poręczne rozwiązanie.

Oprawa twarda

Pierwsze wydanie: 2018-10-10

ISBN: 978-83-277-1615-6

Liczba stron: 208

Format: 130x200mm

Cena katalogowa: 36,90 zł

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!