Jak walczyć z propagandą w mediach?

Aby być dobrym propagatorem, ale też nie ulegać propagandzie, potrzebne jest zrozumienie jak ona działa. Paweł Cywiński, na klubowym spotkaniu „Jak walczyć z propagandą w mediach? Porady praktyczne”, przedstawił 21 zasad rządzących tą wielka grą przekazywania i postrzegania rzeczywistości, która może być wykorzystywana zarówno dla dobrych, jak i złych celów. I może stać się niebezpieczna.

Umiejętność skutecznej propagandy pozwala oddziaływać na ludzką wyobraźnię i wykorzystywać ją do odruchów pozytywnych, ale też do manipulacji według własnych potrzeb. Granica między tymi dwoma aspektami propagandy jest zależna od ludzkiej uczciwości, rzetelności i samej prawdy, autentyczności zawartej w przekazie treści. Czy jednak jesteśmy w stanie nad tym panować?

Na pewno nie jest to łatwe zadanie, ale możemy bronić się przed wpływem fałszu i go rozpoznawać, posługując się tą samą techniką, którą on do nas dociera – w sieci. Tak więc oprócz tamtych 21 zasad, otrzymaliśmy również 11 wskazówek jak świadomie korzystać z otrzymywanych informacji i gdzie się zgłaszać po weryfikację zasłyszanych wiadomości.

Każda, nawet fałszywa informacja, opiera się na dawce prawdy, ale najczęściej odpowiednio zmanipulowanej. Aby być bezpiecznym w świecie przekazu trzeba go umieć czytać, rozpoznawać i weryfikować. To bardzo ważne, bo często informację przekazujemy dalej, nie sprawdzając jej źródeł i autentyczności, narażając w ten sposób własną wiarygodność.

Spotkanie na pewno przekonało do większego zastanowienia i uwagi przy odbiorze wiadomości, które do nas docierają.

Dla mnie było też częścią jeszcze innych przemyśleń. Żyjąc w niesamowitych czasach, w których dostępność informacji i wiedzy jest praktycznie nieograniczona, pozwalamy się manipulować zakłamaniu, zabobonom i ignorancji.

W ostatnim numerze „TP” przeczytałam list prof. Magdaleny Fikus, biologa, biochemika, propagatorki i popularyzatorki nauki, w sprawie absurdalności „prawdziwej dyskusji” o szczepionkach.

Przerażające jest niezdolność korzystania z osiągnięć umysłu i technologii przy jednoczesnej manipulacji ich dorobkiem i obracaniu na własną szkodę.

Ta potrzeba zamętu w ludzkich głowach i bark szacunku dla wiedzy i prawdy jest chyba największa głupotą naszych czasów i będzie największą ich przegraną.

Na pewno warto niektóre ze wskazówek z czwartkowych warsztatów użyć do weryfikacji zasłyszanych opinii, na każdy temat.

Nagarnie  będzie załączone  wkrótce do wpisu na  faecbook.com/KlubTPWarszawa oraz na stronie gdzie są wszystkie  dostępne nagrania Klubu warszawskiego

https://www.youtube.com/watch?v=kHIgigTUS7A

Prowadzenie i zdjęcia Rafał Pikuła

 

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38,39,40,35,42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.


Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!