Jak się bronić przed propagandą?

O historii propagandy i jej współczesnych formach mówił w klubie TP w B-B prof. Jacek Warchala z Uniwersytetu Śląskiego.

Nasz Gość to socjolingwista zajmujący się m.in. komunikacją społeczną i manipulacją językową. W ub. roku opublikował książkę pt. Formy perswazji.

Usłyszeliśmy nie tylko definicje propagandy, ale też krótki rys historyczny. Warunki do rozwoju propaganda znajduje zawsze  tam, gdzie trzeba oddziaływać na masy. Działanie propagandowe tworzy wspólnoty złączone pewnymi ideami, np. wroga, wodza, mitologizacją rzeczywistości, dzieleniem jej na „my” i „oni”. Nie operuje dowodzeniem i argumentami, ale forsuje znaczenia, kreuje fakty, wybiera jedne, a inne pomija, odwołuje się do emocji. Zawsze chodzi o uzyskanie przewagi nad odbiorcami, zawsze celem jest manipulacja.

Pytania i uwagi słuchających pozwoliły podjąć ważne dziś pytanie, dlaczego poddajemy się propagandzie? Nie obyło się bez odniesień do naszej współczesności. Narracja partii rządzącej jest spójną opowieścią trafiającą do wyborców. Znajdujemy w niej wiele elementów propagandy, jak choćby etykietowanie przeciwników politycznych, spiskową teorię dziejów czy brutalizację języka ( ta cecha widoczna jest również poza obozem władzy). Równocześnie ta właśnie narracja polityczna usytuowana jest w kulturze popularnej łatwej w odbiorze. Propaganda, choć boi się sztuki, często  jednak ją sobie podporządkowuje i wtedy artyści odwołują się do mechanizmów propagandy, np. mitologizują rzeczywistość czy interpretują ją ideologicznie

Propaganda  ma zawsze przewagę nad odbiorcą i bywamy wobec niej bezradni. Z toku żywej rozmowy w czasie spotkania wynikał jeden wniosek: trzeba edukować, by poznać mechanizmy propagandy i obserwować, jak władza i media konstruują narrację o świecie.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!