Jak rozmawiać o praworządności

Profesor Marcin Matczak był gościem Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie. Spotkanie odbył9 września. w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej.

Nagranie z debaty: 

Rozmowę z profesorem rozpoczęliśmy od podsumowania dotychczasowych wydarzeń związanych z tzw. reformą sądownictwa w Polsce przeprowadzaną przez rządy Prawa i Sprawiedliwości, począwszy od paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzenia nowego sposobu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa i jej wpływ na postępowania dyscyplinarne sędziów, wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej,  skrócenie kadencji sędziów, w tym I Prezesa Sądu Najwyższego – prof. Małgorzaty Gersdorf, ostatnie zmiany kadrowe w Sądzie Najwyższym zmierzające do wymiany składu sędziowskiego.

Pytaliśmy o praworządność, niezależność sądownictwa, niezawisłość sędziowską i jak należy rozumieć te pojęcia w szczególności w kontekście naszego życia, zwykłego polskiego obywatela. Rozmawialiśmy o tym, czy i jak zmiany w sądach mogą zmienić nasze życie. Zastanawialiśmy się, czy polskie społeczeństwo jest podzielone –  czy mamy spór polityczny nie tylko w środowisku politycznym ale i wśród ludzi i czy jest szansa na dialog i  pojednanie i jak to przeprowadzić. Dyskusję można było ciągnąć w nieskończoność, uczestnicy spotkania mieli mnóstwo pytań i wątpliwości. 

Marcin Matczak jest profesorem nadzwyczajnym w instytucie Nauk o Państwie i Prawie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą  w zakresie interpretacji prawniczej i sądowego stosowania prawa. Jest autorem licznych wniosków o stwierdzenie niekonstytucyjności regulacji prawa gospodarczego budzących wątpliwości co do zgodności z Konstytucją i pełnomocnikiem w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!