Jak pomagać uchodźcom?

Rozpoczynamy nowy rok, który stawia przed nami stare i nowe wyzwania. Kryzys emigracyjny, kryzys humanitarny, kryzys moralny, to są sprawy rzucające cień na nasze życie. Częstym pytaniem na naszych spotkaniach i w rozmowach było, jak pomagać i czy jesteśmy wobec tego, co się dzieje, bezradni. Dlatego właśnie od odpowiedzi na te pytania chcemy rozpocząć kolejny rok. Od spotkania z ludźmi, którzy pomagają i nie godzą się na bierność. Podzielą się z oni nami swoim doświadczeniem, abyśmy mogli, jako wspólnota, włączyć się w działania pomocy i integracji uchodźców. 

Ważnym elementem w tym procesie jest edukacja, wychowanie oraz pokazanie miejsca, jakie w naszym społeczeństwie mogą zająć przybysze, bez obawy i strachu związanego z ich obecnością.

Jak zmienić nastawienie społeczne do uchodźców, jak przedstawić ich jako indywidualnych, wartościowych ludzi, a nie grożące nam i naszej kulturze zagrożenie? Są przecież sposoby i metody integracji, które już działają od lat, trzeba je tylko wzmacniać swoim zaangażowaniem.

Zapraszamy na spotkanie online, w środę, 12 stycznia o godz. 20:00, z Moniką Toporek i Karolem Wilczyńskim, założycielem Salam Lab oraz publicystą “TP” (https://salamlab.pl/pl/kim-jestesmy/), oraz Kariną Melnytską z Fundacji Ocalenie.
Nasi goście podzielą się wiedzą na temat wsparcia i integracji cudzoziemców.

Link do spotkania:

https://us06web.zoom.us/j/82821082126?pwd=R3lLd3FNbHNlbkRIbTJZMkxib3VwUT09

 

 

Proponowane tematy:
• wsparcie cudzoziemców w szkołach
• wsparcie cudzoziemców w miejscach pracy
• jak przeciwdziałać przestępstwom z nienawiści
• nasze najczęstsze wyzwania i problemy
• nasze działania, głównie edukacyjne i informacyjne

Poza tym porozmawiamy o warsztatach, proponowanych przez panią Monikę Toporek w ramach programu edukacyjnego Salam Lab, które pomogą aktywnie włączyć Kluby w działania na rzecz migrantów i uchodźców

Karina Melnytska w Fundacji Ocalenie, prowadzi Centrum Pomocy Cudzoziemcom i pełni rolę mentorki kulturowej. Opowie o podstawowych formach pomocy, w takich kwestiach jak m.in: kontaktowania się z polskimi urzędami, wypełnianiem wniosków pobytowych, kontakty ze służbą zdrowia, zapisy do przedszkoli i szkół, poszukiwania mieszkania i pracy, pomoc interwencyjna dla osób w sytuacjach kryzysowych, zapisy na kursy języka polskiego.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!