Ikona – napisany dogmat

Dzień upamiętniający zwycięstwo nad ikonoklaktyzmem (ruchem zwalczającym ikony) i przywrócenie kultu ikon jest obchodzony w Kościele prawosławnym jako „Święto Ortodoksji”. Ikona należy do samej istoty prawosławia. Tym, czym dla nas chrześcijan Kościoła rzymskiego jest adoracja Najświętszego Sakramentu, tym samym w dla ortodoksów jest kontemplacja ikony. O randze ikony może świadczyć również fakt, że ikona była przez niektóre autorytety zaliczana do jednego z sakramentów.

Starożytny Kościół posiadał jednolitą ikonografię,  czy to na wschodzie, czy na zachodzie. Kryzys ikonoklaktyczny utrwalił we wschodnim Kościele jedną kanoniczną formę, podczas gdy na zachodzie ikonografia podążała za prądami obowiązującymi w sztuce. Dziś ikona to znak rozpoznawczy prawosławia, choć bywa, że stanowi wystrój również w kościołach katolickich. Także my, katolicy dostrzegamy w ikonach ich piękno, głębię i przesłanie, które nie zawsze jesteśmy w stanie rozszyfrować.

Klub “tygodnika Powszechnego” w Słupsku zaprasza na spotkanie pt. „Ikona- napisany dogmat”. Spotkanie z udziałem historyk sztuki Anny Sujeckiej i prawosławnego teologa ks. Mariusza Synaka odbędzie się w czwartek, 28 marca 2019, o godz. 16.45 w Bibliotece Miejskiej, ul. Grodzka 3.

Spotkanie będzie okazją, aby zapoznać się z pięknem, symboliką i teologią ikony.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”34″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=15]