Hartwig. Wdzięczność”. Spotkanie o Julii Hartwig

Z prof. Anną Legeżyńską,  autorką książki, wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, rozmawiać będzie  Anna Piotrowska (Zeszyty Literackie). Maja Komorowska przeczyta wiersze poetki. Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia, godz. 18:00, Państwomiasto, ul Gen. Andersa 29.

“Anna Legeżyńska snuje wyjątkową opowieść o długim i fascynującym życiu, etosie artystycznym i inteligenckim ważnej poetki, ikonicznej postaci powojennego życia literackiego, a zarazem charyzmatycznej osobowości, jaką była Julia Hartwig. Tę opowieść określa tytułowa wdzięczność – afirmujący stosunek do ludzi, świata i sztuki. Oprócz duchowego portretu Julii Hartwig, wydobywającego to, co nierozpoznane, niedopowiedziane, intymne, Czytelnik otrzymuje również prezentację zakresu tematów, stylów, chwytów lirycznych, którym poetka starała się dochować wierności – wszystkiego tego, co stanowi o oryginalności jej poezji”.

Taki opis znajdziemy na obwolucie książki, w której historia życia, poezja , twórczość, miłość, codzienność, przyjaźnie,  smutek i radość splatają się w obraz pięknego, wartościowego, ciekawego życia i zapisują w naszej pamięci wraz z obrazem osoby subtelnej, zrównoważonej, spokojnej, mądrej i wrażliwej.

Można w tej książce znaleźć wiersze, listy od i do przyjaciół, śledzić losy poetki i podziwiać jej konsekwencję  i upór, by przeżyć życie w zgodzie z sobą i w otwartości na doznania.

Postaramy się się choć na chwilę zatrzymać ten obraz poetki, zachwycić jego niezwykłym wdziękiem, posłuchać ludzi, w których życiu nadal istnieje, i wierszy które po sobie zostawiła. I podziękować , że była.

 

 

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!