Harmonie Werckmeistera

Senne miasteczko, ulokowane gdzieś na Równinie Węgierskiej, nieważne, gdzie dokładnie, bo sytuacja, która się tu rozgrywa, mogłaby się wydarzyć wszędzie. Tego wrażenia nie przyćmi podany czas – mógłby tak wiele z opowiedzianej historii rozjaśnić, ale za dużo nie odsłania – cóż bowiem po tym szczególe, gdy gmach fabuły piętrzy się, a ten, kto ogląda film, jakkolwiek wspina się piętro po piętrze, czuje, że tkwi w miejscu, nieruchomieje, i jak w starożytnych misteriach bywało, z obserwatora wchodzi w rolę – oklaskującego jarmarczność wystawianą na pokaz albo zgłaszającego sprzeciw wobec tego, co totalne. Czy podejmuje decyzję o tym, w kogo się wcieli? To pytanie w „Harmoniach Werckmeistera” reżyser uwydatni.

Zapadamy się w atmosferę kłębiących się obrazów, nakładanych wizji spirytualistycznych i gąszcz odniesień kulturowych, w których przepływają najważniejsze tematy sztuki, pytania o rolę jednostki w ślepym i bezdusznym mechanizmie historii, o źródła totalitaryzmu, rozciągania się tej siły fatalnej na ludzi, narody – początkowo nieuchwytnej, a z każdą sekwencją potężniejącej. Gromadzący się tłum trwa w oczekiwaniu na zapowiadane od dłuższego czasu atrakcje – i nie chodzi tu bynajmniej o pełen niespodziewanych zbiegów akcji popis akrobatycznych figur, który ma dać objazdowy cyrk. Ten wieczór jest do wielu zmierzchów dawnych bogów tak podobny.
Banalizacja wartości dokonywana przez „fałszywe mamidła”, hipnotyzerów, szarlatanów mas – Béli Tarr dialog z wymową „Melancholii sprzeciwu” László Krasznahorkai. Filmowy przypis do „Mario i czarodzieja” Tomasza Manna.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!