Frida rozebrana


Życie prywatne Fridy Kahlo śledzi się zawsze z wypiekami na twarzy. Oh! Jakże ona byłaby z tego zadowolona! 

 Nie przeżyła nawet 50. lat, a swoją biografią mogłaby obdzielić parę żywotów. Niby to truizm, wszyscy wiemy jak intensywnie żyła, ale dosłownie, gdyby miała taką władzę, to pewnie zręcznie zaprojektowała by życie niejednej osoby. Jej zdolność do kreacji własnej osoby była zapewne ponad przeciętna. Poczynając od ujęcia sobie kilku lat życia, poprzez dość wczesne wybicie się na niepodległość w życiu rodzinnym, po artystyczną i życiową odwagę graniczącą z brawurą.

Przyglądając się Fridzie, patrzymy na historię jej kraju, który u progu XX wieku obala trwającą kilka dekad oświeconą dyktaturę, następnie szargany jest kolejnymi rewolucyjnymi zrywami i wreszcie świętuje 100 lecie swojej niepodległości.

De facto: poszukiwania tożsamości przez młodą Friedę Kahlo złączone są z konstytuowaniem tożsamości jej narodu. Literówka w imieniu artystki jest nieprzypadkowa – jako córka niemieckiego emigranta tytułowała się tym imieniem, oznaczającym pokój. W jej mniemaniu wybory polityczne, których dokonywała dążyły do pokoju i wyzwolenia z ucisku tych, którzy byli traktowani niesprawiedliwie. Powszechnie znaną formę imienia przybiera dopiero, gdy w czasie II wojny światowej jej niemieckie pochodzenie będzie przeszkadzać w działalności publicznej. Czy to oportunizm? Frida chce nas przekonać, że raczej poświęcenie dla większej idei.

Właśnie, poświęcenie. To jedno ze słów kluczy. Poświęca się bez reszty w swoje działania. W komunizm wierzy, choć nie bezkrytycznie, i poświęca się mu nawet na kilka godzin przed śmiercią. Nie wyprze się go nawet wtedy, gdy będzie brylowała na salonach w USA. I właśnie te kontakty z ludźmi wyższych sfer, choć w oczywisty sposób kłócą się z jej poglądami, odbiera jako możliwość szerszego działania.

A jej życie po koszmarnym wypadku? Każdy ruch stanie się poświęceniem. Pełen oddania związek z Diego Riverą, to nieustanne poświęcanie swojej ambicji dla miłości życia. Nie nie, nie była cierpiętnicą. Umiała korzystać z życia, każdą zdradę męża równoważyła własną. Ale ostatecznie to ona porzucała swoje marzenia dla fascynującego ją przez całe życie męża.

Niezliczone przyjaźnie, otwarty dom, spotkania. Feeria barw, bibeloty, figurki, obrazy, listy. Piękno, które składa się z drobiazgów. Drobiazgów wydobywanych dosłownie z meksykańskiej ziemi, przywożonych z licznych pueblo, kolekcjonowanych przez lata. Czy byłoby przesadą powiedzieć, że Kahlo i Rivera stworzyli znany nam meksykański styl? Raczej nie.

Autorka intymnej biografii Kahlo prowadzi nas przez jej życie za pomocą twórczości artystki. Dawno nie czytałem tak dobrze oddanych słowami obrazów. Wydanie przygotowane przez wydawnictwo Marginesy jest oczywiście śliczne, kolorowe, pełne detali i świetnych reprodukcji. Zdjęcia miejsc, gdzie żyła Frida przenoszą nas tam chyba lepiej niż słynny film z Salmą Hayek. Po obejrzeniu wystawy Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst w poznańskim Centrum Kultury Zamek, porządkują się obejrzane na niej wątki, gdy zapoznamy się z historią opisaną przez Suzanne Barbezat. Jest to zapewne bardzo rzetelny, ale pewien wariant tej historii. Autorka często odnosi nas do szerszych opracowań, bo mamy przecież do czynienia z osobą, która przyjaźniła się z takimi tuzami światowej historii jak Trocki czy Rockefeller.

Niemniej wypieki na twarzy pozostają długo po lekturze.

Autor: Szymon Bojdo

***

Suzanne Barbezat, Frida Kahlo. Prywatnie (Wyd.Marginesy, Warszawa 2017)

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst, CK Zamek, Poznań. Wystawa trwa do 21.01.2018r.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!