Ewolucja molekularna, czyli historia życia zapisana w DNA

Klub “Tygodnika Powszechnego “w Trójmieście zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek, 2 września 2019 r. o godz. 18.30 w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku przy ul. Kopernika 6. Temat spotkania: “Ewolucja molekularna, czyli historia życia zapisana w DNA.” Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Kłosowska.
Współczesna nauka opisuje kształtowanie się różnorodności życia na poziomie genów, dzięki czemu poznaje się podstawowe procesy prowadzące do pojawiania się nowych cech organizmów i wreszcie – nowych gatunków.
W jaki sposób znajomość sekwencji już setek tysięcy genomów organizmów pozwala na rekonstrukcję przebiegu ewolucji, sięgającą miliardy lat wstecz? Jakie były przełomowe, często bardzo mało prawdopodobne wydarzenia w ewolucji życia, które doprowadziły do tak złożonych form, jak my?

Spotkanie będzie próbą zarysowania, w jaki sposób znajomość mechanizmów ewolucji na poziomie molekularnym przekłada się na naszą wiedzę o przeszłości i teraźniejszości, a także dostarcza narzędzi do radzenia sobie z aktualnymi problemami.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Kłosowska, członek Trójmiejskiego Klubu Tygodnika Powszechnego, adiunkt na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dwa lata temu obroniła doktorat z biochemii, a w pracy naukowej zajmuje się białkami opiekuńczymi, które stanowią komórkowy system kontroli jakości białek.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”18″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!