Choć czas, który upłynął od powstania „Etyki solidarności” ks. Józefa Tischnera na pewno wpływa na jej odbiór, to wciąż pozostaje jedną z najważniejszych polskich książek ostatniego półwiecza. Czytać ją może każdy, niekoniecznie tylko filozofowie. Będziemy o niej rozmawiać na spotkaniu Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku w czwartek, 15 października 2020 r. o godz. 19.00.
„Etyka solidarności” powstawała w gorącym czasie „karnawału Solidarności”. Był to czas sporów, formowania idei i struktur, walki o pierwsze demokratyczne zmiany – ale właśnie dlatego był on tak inspirujący dla krakowskiego duchownego i myśliciela. Dziś, kiedy oglądać możemy „niedojedzone resztki” tamtego „karnawału”, słowa Tischnera mogą nam przywrócić pamięć o tym, co w tamtych doświadczeniach było najważniejsze. Czym była – jak to dziś mówimy – pierwsza „Solidarność”?
Fenomen „Solidarności” to – w ujęciu Tischnera – przede wszystkim zmiana na poziomie jednostki. Oto ktoś, kto się bał i „siedział cicho”, nagle odważył się zaprotestować. Oto protest jednych zmobilizował kolejnych. Pojedynczy człowiek – we wspólnocie, która się tworzyła – odnajdywał w sobie nagle silne pragnienie zmiany, a wraz z nim także doświadczał niemal namacalnie, czym jest wolność. Wcześniej nie zastanawiał się, czy trzeba „nieść ciężary” kogokolwiek. Teraz zobaczył, że inni narażali się dla niego, i poczuł, że on sam także może „nadstawić karku”. Poszczególne rozdziały „Etyki solidarności” pokazują, jak w człowieku budzi się to, co autentyczne, a wraz z tym – rodzi się zdolność do heroizmu. Tamte czasy wymagały odwagi.
Czy dzisiejsze czasy jej nie wymagają? Czy prawdą jest, że odwaga potaniała?
Zapraszamy na spotkanie !
Miejsce spotkania: Kath. Propstei St. Trinitatis Leipzig, Nonnenmühlgasse 2, 04107 Leipzig
Prosimy uczestników o zabranie na spotkanie masek ochronnych.
Autor
-
Absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, członek Rady parafialnej jednej z lipskich parafii, członek diecezjalnego zespołu Erkundungsprozess – reformującego parafie na terenie Saksonii. Założyciel Klubu "Tygodnika Powszechnego" w Lipsku.