Etyka Solidarności dziś

Temat cyklu debat powstał w nawiązaniu do wspólnej lektury klubowej, jaką była “Etyka Solidarności” ks. Józefa Tischnera.

Od czasów kazania wygłoszonego przez ks. Józefa Tischnera na Wawelu 19 października 1980 r., kontekst społeczny zmienił się diametralnie. Jednak rola Etyki Solidarności  dla życia społecznego w Polsce i dla dzisiejszego Kościoła wydaje się być jeszcze ważniejsza niż wówczas. Rodzi się w naszym kraju przekonanie, że właśnie Etyka Solidarności może być spoiwem lepiącym podziały społeczeństwa i ogniem rozpalającym ducha chrześcijaństwa.

Ten sposób myślenia dobitnie obecny jest również w encyklice Fratelli tutti papieża Franciszka (p.67):

Przypowieść ta (o miłosiernym Samarytaninie) ukazuje nam, przy pomocy jakich inicjatyw można odbudować wspólnotę, począwszy od mężczyzn i kobiet, którzy utożsamiają się z kruchością innych, którzy nie pozwalają na budowanie społeczeństwa wykluczenia, ale stają się bliźnimi, podnosząc upadłych i przywracając ich społeczeństwu, aby dobro było wspólne.

Poprzez współorganizowany wraz z Fundacją Konrada Adenauera projekt chcemy kontynuować namysł nad Etyką Solidarności dziś.


Aktualności:

Solidarni z niepełnosprawnymi (wideo)

Zapraszamy do obejrzenia dyskusji “Solidarni z niepełnosprawnymi, która odbyła się w czwartek, 19 lipca w Klubie “Tygodnika Powszechnego” w Rzeszowie. W spotkaniu udział wzięły s. Małgorzata Chmielewska, Agata Pieniążek i

Czytaj więcej »

Solidarni z niepełnosprawnymi

We wtorek, 15 lipca o godz.17 w auli klasztoru o.o. Dominikanów w Rzeszowie odbędzie się spotkanie pt. “Solidarni z niepełnosprawnymi” Uczestnicy spotkania: s.Małgorzata Chmielewska, prezes Fundacji “Domy Wspólnoty Chleb Życia

Czytaj więcej »

Współorganizator Zjazdu

Współorganizatorem Zjazdu jest Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Miejsca Zjazdu

HERBEWO

Piątkowy wieczór (inauguracja Zjazdu) i niedzielne spotkanie odbędą się w sali konferencyjnej Herbewa (wejście od ul. Lubelskiej 29, wjazd windą na VI piętro)

AUGUSTIANIE

W sobotę wieczorem spotkamy się w Kaplicy św. Doroty i w Piwnicy Tagasta. Oba miejsca znajdują się w klasztorze oo. Augustianów na Krakowskim Kazimierzu

Spotkanie czwartkowe