Engelking i Okoński: by rozjaśnić noc

„Przestańmy mówić o pamięci, zacznijmy mówić o trosce” powiedziała w swoim przemówieniu na uroczystości wręczenia Medali Św. Jerzego w Krakowie Barbara Engelking.  Zapraszamy na spotkanie z prof. Engelking i Michałem Okońskim w ramach najbliższej kawiarenki Klubu “TP” w Warszawie, która odbędzie się w sobotę, 29 lutego o godz. 16 w Stacji Muranów (ul. gen. Andersa 13).

„Odpowiedzialność i troska mają wymiar społeczny”

„Oprócz troski, do badania Zagłady potrzebna jest także cisza. Jest ona bardzo różnie rozumiana przez różnych badaczy. Dla mnie oznacza akceptację obszaru niewiedzy.”
Jak wielki jest to obszar może świadczyć nawet fakt, że pisząc o sprawach historii i pamięci Zagłady, uciekamy się do cudzych słów, bo brakuje nam własnych. Te słowa podsuwa nam Barbara Engelking.

Porozmawiajmy więc czym jest „odpowiedzialność i troska”, którą musimy roztaczać nad losem i pamięcią ludzi, którzy żyli wśród nas.
„Barbarze Engelking nie chodzi o nasze samopoczucie. Nie chodzi też o „wizerunek Polski”. Chodzi o empatię wobec tych, którzy zginęli. O otwartą postawę wobec ich cierpienia. I mówienie o nim tak, by ludzie byli zawsze ważniejsi od liczb” powiedział w laudacji red. Michał Okoński. https://www.tygodnikpowszechny.pl/lekcje-troski-161196

„Dalej jest noc” to tytuł publikacji, w której zespół ludzi, w tym nasza gościni, opisuje losy Żydów w dziesięciu powiatach Polski, przywracając im pamięć wolną od uprzedzeń i oceny. Pokazuje zdarzenia, działania i los konkretnych ludzi w konkretnej rzeczywistości.
Zagłada nie była wydarzeniem historycznym, była osobistymi dramatami mającymi „twarze, imiona, nazwiska, życiorysy”.

Jak rozjaśnić tę noc, przywrócić pamięć nie tylko zdarzeń, ale ludzi, konkretnych ludzkich istnień, nieuzasadnionego niczym cierpienia i śmierci.
Zapraszamy do rozmowy z prof. Barbarą Engelking i red. Michałem Okońskim w sobotę, 29 lutego godzina 16:00-18:00, Stacja Muranów, ul. Gen. Andersa 13 (wejście pod dziedzińca), w dniu który zdarza się raz na cztery lata!

Prof. Barbara Engelking jest psycholożką i socjolożką, profesorką kierującą Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Od 2012 przewodniczy
Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Zajmuje się m.in. badaniem historii i codzienności getta warszawskiego i okupacyjnej Warszawy, doświadczeniem Holocaustu w relacjach ocalałych i dylematami moralnymi w okresie Zagłady.
W swej wieloletniej pracy stara się przywrócić podmiotowość ofiarom Zagłady a ich pamięć wpisać w losy naszego narodu. Jest autorką i współautorką książek związanych z tymi zagadnieniami, a także opiekunem naukowym galerii Zagłada w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Jest też laureatka wielu nagród w tym Medalu Św. Jerzego (Nagroda Tygodnika Powszechnego) przyznanego Jej w roku 2019 za „walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji”

Michał Okoński, dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W latach 1991-2015 był zastępcą redaktora naczelnego.

Publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Kontekstach”, „Charakterach i „Magazynie Kopalnia”. Wydał rozmowę–rzekę z siostrą Małgorzatą Chmielewską „Wszystko, co uczyniliście…” był również współautorem rozmów z księdzem Tomaszem Węcławskim „Pascha Jezusa” oraz redaktorem wyboru publicystyki Jerzego Turowicza „Bilet do raju”.

W „Tygodniku Powszechnym” opublikował, oprócz poruszającej laudacji, tekst przybliżający postać laureatki; https://www.tygodnikpowszechny.pl/poza-slowami-161151

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!