Spotkanie z Michaelem Schilingiem – członkiem zgromadzenia Małych Braci Jezusa w Lipsku

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku zaprasza na spotkanie  z Michaelem Schilingiem – członkiem zgromadzenia Małych Braci Jezusa. Będziemy rozmawiać o tym, czy istnieje coś takiego jak „polska religijność”? Co znaczy wierzyć w Niemczech? Co znaczy wierzyć w Polsce? Początek roku 2019 r. Michael Schiling spędził w warszawskim domu wspólnoty i podzieli się z nami także swoimi refleksjami i doświadczeniami z pobytu w Polsce.

Spotkamy się w środę, 30 października o godz. 19.00 w Probsteikirche – Katholisches Propsteipfarramt St. Trinitatis, Nonnenmühlgasse 2, Leipzig.

 

O naszym Gościu:

Michael Schilling pochodzi z Görlitz i od roku 1993 związany jest ze wspólnotą Małych Braci Jezusa. Okres nowicjatu spędził we Francji i Włoszech. Zgromadzenie, w którym działa zostało założone w roku 1933 przez René Voillaume i czterech innych pierwszych braci, którzy zainspirowani życiem postanowili założyć na pustyni pierwszą wspólnotę monastyczną. Doświadczenia wojny oraz głębsze przeżywanie intuicji Karola de Foucauld w ostatnich latach jego życia wpłynęły na przeorientowanie misji wspólnoty w kierunku dzielenia życia ludzi zmarginalizowanych, biednych, nieinteresujących się religią. Niedługo po wojnie zaczęły wyrastać małe wspólnoty złożone z kilku braci w najróżniejszych miejscach na świecie. Charakteryzowały się one prostotą, podejmowaniem pracy fizycznej w zakładach produkcyjnych czy fabrykach i mieszkaniem pośród zwykłych ludzi, a jednocześnie życiem modlitwą i kontemplacją. Bracia w miejscu, gdzie mieszkają nie podejmują żadnej działalności duszpasterskiej, nie “nawracają”. W Lipsku mieszkają w dzielnicy Grünau. Bracia pracują w zwyczajnych i całkiem typowych dla ludzi świeckich zawodach.

Michael Schilling, który posiada dyplom z teologii, ale wykonuje zawód elektryka, obecnie pracuje w domu opieki w Lipsku. W Grünau Mali Bracia Jezusa mieszkają w środku osiedla i żyją według wzoru Karola de Foucaulda.

Karol de Foucauld

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!