Posted on: 9 marca 2018 Posted by: Barbara Niedźwiedzka Comments: 1

4 marca Krakowski Klub TP gościł Siostrę Anna Bodzińską ze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Syjonu. Misją Zgromadzenia jest utrzymywanie ekumenicznego dialogu, przede wszystkim między Żydami i Chrześcijanami.

Niesamowita osoba, niesamowite spotkanie. Niesamowite, gdyż w kontekście wydarzeń ostatnich tygodni (nieszczęsnej ustawy, która otwarła, wydawało się już z grubsza zabliźnione, rany w polsko-żydowskich relacjach), to z jaką pogodą, z jakim spokojem mówiła o swojej pracy Siostra Anna było zdumiewające i jakieś takie, jakby ktoś wylał kubełek orzeźwiającej wody na rozgorączkowane, a czasem i przerażone, tym co się dzieje, głowy.

Konstytucja Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu mówi o potrójnym posłannictwie Sióstr: wobec Kościoła, wobec Narodu Żydowskiego i wobec świata, aby ten stał się światem sprawiedliwości, miłości i pokoju. Zgromadzenie założył we Francji w 1842 roku Żyd – Teodor Ratisbonne. Najpierw powstało Zgromadzenie męskie, potem w stworzeniu Zgromadzenia Sióstr istotny udział miał młodszy brat Teodora, późniejszy Ojciec Alphonse-Marie. Dzisiaj jest to zgromadzenie o charakterze międzynarodowym. Siostry, jest ich na świecie obecnie ok. 400, zwykle nie noszą habitów, aby móc łatwiej wchodzić w środowisko i w relacje z ludźmi innej wiary i obrzędu.

Siostry pracują na rozmaitych polach, upowszechniając przede wszystkim wiedzę o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa, głosząc przekonanie o miłości Boga do Narodu Żydowskiego i o konieczności dialogu ze Starszymi Braćmi w wierze, prowadząc wspólne chrześcijańsko-żydowskie rekolekcje, pracując jako wolontariuszki tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Ich działalność prowadzona jest w ramach rozrzuconych po całym świecie Centrów Dialogu, Informacji i Dokumentacji. Niektóre Siostry prowadzą życie kontemplacyjne. W czasie II Wojny Światowej Siostry i Bracia Matki Bożej z Syjonu organizowali pomoc prześladowanym Żydom, ocalili setki osób.

A teraz uwaga, uwaga! Siostra Anna jest obecnie jedyną przedstawicielką swojego Zgromadzenia w naszej ojczyźnie, ojczyźnie znowu pokaleczonej, rozdrapanej wspomnieniami holokaustu i antysemickich wydarzeń z przeszłości. Co gorsze, jedyną w naszej najbardziej aktualnej współczesności, w której nawet niektóre prominentne osoby (politycy, literaci, dziennikarze) nagle nabrały bezwstydnej odwagi do głoszenia swoich antysemickich poglądów, publicznie. Nie mówiąc już o kipiącym od nienawiści Internecie, gdzie zwykli szarzy antysemici, wylewają swoje kompleksy i bezmiar głupoty. Niektórzy z nich to zapewne „miłujący bliźniego” chrześcijanie.

I ta samotna Siostra z miłością mówiąca o ludziach innej wiary, o Żydach, i z radością opowiadająca o swojej pracy.
Posłuchajcie Państwo nagrania z tego spotkania. Trudno jest bowiem streścić to co mówiła. Dla mnie nie tyle ważne była płynąca z opowieści Siostry Anny wiedza o jej i jej współtowarzyszek działaniach (rekolekcjach, spotkaniach, akcjach zbliżających do siebie ludzi różnych wyznań) ile to, jak o tym mówiła.
Otrzeźwiałam i odzyskałam nadzieję. A także przypomniałam sobie, jak ważne jest to, co każdy z nas, indywidualnie, mówi i robi. I że nie trzeba wikłać tego w politykę. Przynajmniej na co dzień.
Spotkanie z Siostrą rzuca też światło na to co nazywamy powołaniem. Jak je rozpoznawać? I jak to się dzieje, że człowiek wchodzi na tę właściwą ścieżkę, na której realizuje się najpełniej. Niejeden z nas ma zapewne z tym problem, Siostra Anna prowadzi nas krok po kroku.
Posłuchajcie.

 

Zdjęcia: Adam Walanus, Kazimierz Urbańczyk

comments

1 people reacted on this

  1. Małe sprostowanie:
    Zgromadzenie Sióstr Notre Dame de Sion powstało w 1843 roku . Najpierw więc powstało Zgromadzenie żeńskie a dopiero po kilku latach w 1855 r. Zgromadzenie męskie Notre Dame de Sion.

Leave a Comment