Dorothy Day – katolicka anarchistka

Niezwykle barwne zbiorowisko dotychczasowych świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego może niedługo powiększyć jeszcze jedna niezwykła osoba. Klub „Tygodnika Powszechnego” w London, Ontario, Kanada zaprasza na spotkanie poświęcone Dorothy Day, w młodości anarchistki i komunistki, dziś Sługi Bożej. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 18 stycznia, 2020 r. o godz. 18.15 w sali parafialnej kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, 419 Hill Street.
Świętość to temat dziś niemodny. Niektórym kojarzy się wręcz ze średniowieczem, radykalnym poszczeniem i umartwianiem się. W starych żywotach świętych osoba kanonizowana była najczęściej idealna od urodzenia, żyjąca tylko sprawami duchowymi i pozbawiona jakichkolwiek radości życia. Perspektywa raczej mało pociągająca dla współczesnego człowieka.

Święci współcześni byli już bardziej ludzcy. Może dlatego, że zachowało się więcej świadectw tych, którzy ich znali, a może dlatego, że ich biografowie dysponowali lepszym piórem i mieli mądrzejsze spojrzenie na życie i wiarę. Dziś wiemy, że święci też mieli swoje trudności i pokusy, tyle że umieli je przezwyciężać. Ciągle jednak trudno nam sobie wyobrazić w roli świętego kogoś, kto w jakiejś fazie swojego życia wyznawał ideologię zdecydowanie odległą od zasad wiary Kościoła Katolickiego. Kogoś, kto na przykład był anarchistą, co zazwyczaj kojarzy się nam z odrzuceniem większości powszechnie akceptowanych zasad współżycia we współczesnym społeczeństwie.

Pojęcie katolickiego anarchisty brzmi więc dla nas trochę jak oksymoron. A zupełnie niesłusznie. Process beatyfikacyjny pierwszej katolickiej anarchistki, Dorothy Day, Amerykanki, rozpoczął się 7 lat temu, więc niektórzy z nas mogą doczekać jej beatyfikacji.

Kim była Dorothy? Urodzona na początku XX wieku widziała na własne oczy głębokie niesprawiedliwości społeczne w USA, co zbliżyło ją do środowisk anarchistycznych i socjalistycznych. Początkowo probowała walczyć w obronie pokrzywdzonych piórem, jako dziennikarka, później włączyła się w uliczne akcje protestacyjne. Jak nietrudno zgadnąć, skończyło się to aresztowaniem i więzieniem. Ciężkie przeżycia tego okresu doprowadziły Dorothy najpierw do Kościoła Katolickiego, a później do zmiany metod działania. Zamiast walki politycznej resztę życia spędziła pomagając biednym i wykluczonym w ułożeniu ich życia i zaspokajając ich podstawowe życiowe potrzeby.

Założony z grupą współpracowników Ruch Katolickich Robotników zaczął być najważniejszą alternatywą dla socjalizmu. Głównym jego celem było zakładanie domów, gdzie każdy potrzebujący mógł otrzymać dach nad głową i miskę strawy. Dorothy Day tak wyjaśniała ewangeliczną inspirację tej idei: „Tajemnica biednych jest następująca: oni są Jezusem i co robisz dla nich, robisz dla Niego. To jedyny sposób na uwierzenie w naszą miłość”.

Domy te istnieją do dziś nie tylko w całych Stanach Zjednoczonych, ale też w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii i innych krajach, kontynuując misję zmarłej w roku 1980 założycielki. Papież Franciszek, przemawiając w Kongresie Stanów Zjednoczonych w roku 2015, wymienił czworo Amerykanów, którzy najbardziej przyczynili się do budowania lepszej przyszłości amerykańskiego społeczeństwa: Abrahama Lincolna, Martina Luthera Kinga, Thomasa Mertona i właśnie Doroty Day.

Kazimierz Adamiak

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!