Posted on: 4 grudnia 2017 Posted by: Józefa Hennelowa Comments: 0

Minął tylko tydzień, a okazuje się, że muszę przeprosić za swoją nieobecność i to na kilku spotkaniach. Każda z nich była dla mnie dotkliwa, bo spowodowana przede wszystkim kondycją. Nie mogłam więc uczestniczyć w sobotę 2 grudnia w uroczystości wręczenia Medali św. Jerzego, przyznawanych przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”. W tym roku otrzymali je Maria Dąbrowska-Majewska, która dzięki programowi „Książki w pudle” promuje czytelnictwo wśród osadzonych w zakładach karnych, oraz prof. Adam Strzembosz, w latach 1990–1998 prezes Sądu Najwyższego.

Nie zdołałam też uczestniczyć w zorganizowanej dzień później promocji sensacji tak oczywistej, jak książka Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” (Panaceum 2017) o życiu i dokonaniach Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy. Obiecuję sobie, że ktoś po przyjacielsku jeszcze mi tę książkę przeczyta.

Muszę także wspomnieć o zaproszeniu na dyskusję, która odbyła się 30 listopada w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconą Stanisławowi Stommie, jednemu z założycieli „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie z udziałem Andrzeja Friszkego, Adama Michnika, Andrzeja Nowakowskiego, Radosława Ptaszyńskiego, Andrzeja Romanowskiego i Henryka Woźniakowskiego zorganizowano z okazji wydania trzech tomów „Pism wybranych” Stommy (Universitas 2017). Żałuję, że nie mogłam tam być. Pocieszam się, że w styczniu – w 110. rocznicę urodzin Stacha – w Znaku ukaże się jego biografia, więc wszystko jest jeszcze przede mną. Wszystko, czyli wspominanie, jako wyraz wdzięczności wciąż ważnej i aktualnej.

comments

Leave a Comment