Detencja. Życie w oczekiwaniu

Od wielu miesięcy trwa na granicy polsko – białoruskiej kryzys humanitarny. Przekroczenie granic udaje się nielicznym. Osoby ubiegające się o azyl umieszczane są w ośrodkach strzeżonych zwanych również ośrodkami detencyjnymi. Przy czym detencja okazuje się najbardziej opresyjnym środkiem wobec migrantów i migrantek.
Zapraszamy na spotkanie w czwartek, 15 grudnia 2022 r. o 18.30, do sali KIK, ul Freta 20/24A, Warszawa.

Osobie w detencji nie można przynieść na widzenie żywności ze sklepu, ma ograniczony dostęp do telewizji i internetu, a także nie może posiadać urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk (np. smartfon). To tylko nieliczne zakazy jakimi objęci są osoby przebywające w ośrodkach. O tym, czy i w jaki sposób można tym ludziom pomóc, o  alternatywach do detencji, a także o dalszej pomocy na granicy polsko -białoruskiej porozmawiamy z naszymi gośćmi:

Katarzyna Poskrobko — reprezentuje Stowarzyszenie Egala, które zajmuje się organizacją działań pomocowych ludziom w drodze w związku z kryzysem na granicy polsko- białoruskiej. Jest koordynatorką pomocy socjalno — prawnej w hajnowskim szpitalu, prowadzi miejscowy magazyn, wspiera osoby w ośrodkach oraz poza nimi.

Paweł Olszyński — reprezentuje Stowarzyszenie Egala. Zajmuje się koordynacją pomocy socjalnej świadczonej osobom przebywającym w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Pomaga im też w dotarciu do ośrodków otwartych.

Iza Orłów – jest członkinią Fundacji dla Wolności. Współpracuje z osobami z doświadczeniem uchodźczym, szczególnie z dziećmi. Przez ostatnie lata pracowała m.in w ośrodku w Dębaku.

Marcin Tumulka – jest koordynator Klubu TP w Kędzierzynie Koźlu. Jest aktywistą, zajmującym się upowszechnianiem tematu sytuacji uchodźców w krajach pochodzenia, wspiera osoby uchodźcze od 2015 roku i osoby znajdujące się w detencji oraz wolontariuszy pomagających bezpośrednio na granicy.

Spotkanie poprowadzi Joanna Stawiarska

Link do wydarzenia:
W czasie spotkania realizowana będzie zbiórka rzeczy dla osadzonych.
Link do zbiórki:

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!