Posted on: 24 maja 2018 Posted by: Janina Rogolińska-Pieronek Comments: 0

Na spotkaniu w Klubie „TP” w Bielsku Białej, o książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”  mówił współautor książki prof. Dariusz Libionka – historyk, kierownik naukowy Muzeum na Majdanku, który obrał za przedmiot swoich badań powiat miechowski.

Temat trudny, książka, choć dopiero co wydana, już budzi kontrowersje i wywołuje ostre oceny: skandalizująca, oskarżająca, tendencyjna. Jest przedmiotem dyskusji w mediach, choć to nie publicystyka a praca naukowa ośmiu autorów pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego.
Prof. Libionka przedstawił sposoby dokumentowania historii ocalonych Żydów, metodę mikro-historiografii, żmudną pracę w archiwach polskich i zagranicznych. W jednym z rozdziałów książki znalazła się historia z Goszyc, gdzie administrator miejscowego majątku zatroszczył się o rodzinę żydowskich uciekinierów z Krakowa – matkę i dwoje dzieci. W 1941 roku przyjęli oni chrzest, a ojcem chrzestnym był Jerzy Turowicz. Ta opowieść pokazuje jedną ze strategii przetrwania Żydów omawianych w książce, choć, jak stwierdzono w toku badań, konwersja religijna nie dawała pewności ocalenia.
Profesor Libionka przypomniał rolę „Tygodnika Powszechnego” w debacie na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie okupacji, przypomniał także reakcje na historyczny już dziś tekst prof. Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”. Problem, niegdyś wyparty, wciąż domaga się badań i rzeczowej , naukowej dyskusji.
Wiele pytań zadanych w czasie spotkania pozostało bez odpowiedzi. Dialog gościa spotkania ze słuchaczami trzykrotnie przerywano, studząc emocje i agresję słowną jednego z uczestników. Spotkanie klubowe było jak zawsze otwarte, więc niestety zmuszeni byliśmy skonfrontować się z nieprzyjemnymi komentarzami, skierowanymi do wykładowcy, a także do nas, organizatorów i „Tygodnika Powszechnego”. Nadal nasze spotkania będą otwarte.

 

comments

Leave a Comment