Posted on: 3 grudnia 2018 Posted by: Jolanta Rokicka Comments: 0

 

W czwartek, 29 listopada, gościliśmy o. Wacława Oszajcę – jezuitę, teologa, poetę, tłumacza, dziennikarza, dramaturga, wykładowcę homiletyki, członka jury Nagrody Literackiej Nike i jednego z najpopularniejszych polskich kapłanów. Temat spotkania: czy Kościół papieża Franciszka jest, czy go nie ma, okazał się interesujący, o czym świadczyły liczne zadawane ojcu przez klubowiczów pytania.

O Kościele można rozmawiać na tyle sposobów! A nasz gość opowiadał o nim bardzo interesująco i dowcipnie. Mówił m.in. o tym, jakiego Kościoła chce papież, jak go traktuje, jak o nim mówi, jak widzi jego rolę, czego oczekuje od kapłanów. Ojciec Oszajca odpowiedział też na pytania, co jemu podoba się w Kościele papieża Franciszka, który chce zmian, budzących wśród ludzi tyle różnorodnych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych uczuć. Otóż podoba mu się to, co się niektórym nie podoba, to znaczy to, że papież Franciszek pobudza sumienia.
Nasi Klubowicze wyrazili jednak zaniepokojenie, czy gotowi jesteśmy na Kościół takiego papieża?  Zapytali też o. Oszajcę, jako wykładowcę homiletyki, jak w dzisiejszym kościele głosić kazania. Oczywiście poruszony został temat klerykalizmu, dotyczący nie tylko hierarchów i księży, ale również nas – wiernych.
Jak zwykle czas szybko biegł i gdy spotkanie się zakończyło, odczuliśmy niedosyt. To dobry jednak stan, gdyż daje nadzieję na to, że kolejne spotkania się odbędą.
comments

Leave a Comment