Posted on: 9 grudnia 2017 Posted by: Joanna Rózga Comments: 0

09

Pani Maria Dąbrowska-Majewska przyszła na spotkanie Kawiarenki Klubu „Tygodnika Powszechnego” bez swoich współpracowników z Fundacji, którzy w tym czasie zajęci byli przygotowywaniem świątecznych prezentów dla więźniów i ich dzieci. Pani Maria nie lubi stereotypowych pytań i łatwych, oczywistych odpowiedzi. Pokazuje rzeczywistość odmienną od naszej, obwarowaną warunkami i ograniczeniami trudnymi do zaakceptowania. Towarzyszy ludziom którzy maja do przeżycia wiele więziennych lat, a potem ważny i ryzykowny okres przystosowania do zmienionego w tym czasie świata. Wielu z nich wraca za kraty, bo nie umożliwiamy im odnalezienia się w społeczeństwie.

– Sprawiedliwość wobec człowieka to uwaga poświęcona mu w każdej sytuacji w jakiej się znajduje – powiedziała Dąbrowska. – Nie kończy się na wymierzeniu kary, ale musi towarzyszyć w czasie jej odbywania i w powrocie do normalnego życia.

Mówiliśmy o tym co czytają więźniowie, jak rozmawia się z nimi o literaturze, oraz jakie znaczenie ma kultura, będąca jedyną  dla nich drogą do poczucia się członkami tego lepszym, normalnego świata.

Zapraszamy na stronę Fundacji Zmiana po więcej informacji o działalności bibliotek w więzieniach i wielu nowych inicjatywach wykraczających daleko poza ich mury

 

comments

Leave a Comment