Bliżsi – dalsi

Chrystus doświadczył zupełnej pustki na chwilę przed Zmartwychwstaniem. Pustka jest najwyższą pełnią.

Simone Weil

Słowa jednej z największych dwudziestowiecznych myślicielek, ufundowane na paradoksie, dotykają, rzecz jasna, tajemnicy wiary. Pustka jest pełnią i na odwrót. Oto teza Simone Weil – „wiecznie niezadowolonego Sokratesa naszych czasów” – i jej filozofii, „węzła gordyjskiego” (Zbigniew Mikołejko). Można to pojąć, poruszając się obrzeżami. Wchłaniając rytm życia nomadów. Tłumaczem zapomnianej dziś duchowości jest Bruce Chatwin, który w jednej z recenzji „Abel the Nomad” z 1979 r., opublikowanej w „The New York Review of Books”, wydanej po polsku w „Anatomii niepokoju”, wyprowadza czytelnika na pustynię, w krajobraz bliski – daleki.

Chatwin mówi tu językami wielu systemów i odłamów religijnych. Ale o tym samym – o błogosławieństwie drogi. Nie o rozpoznaniu przemierzanego, raczej zejściu ze szlaku wiodącego dokądś, tam dalej, niż bliżej. Rozchwieje to dzisiejsze myślenie na: widzieć, nie tracić z oczu, wypatrywać. Przywoła starotestamentowe sceny, wędrówki Mojżesza i ludu Izraela, także życie Arabów- „tych, którzy mieszkają w namiotach” – wyjaśnia Chatwin. Wpadłam w tę pułapkę etymologii. Przyjaciel Chatwina, Paul Theroux, radzi zajrzeć przy tej okazji do słownika angielsko – arabskiego po wyjaśnienie słów: „arab”, „arabic”. Zajrzałam.

Chatwin powie to samo co Weil: wyjść żywym, narodzić się naprawdę można, idąc tędy, przez pustkę. Paradoksalnie.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!