Posted on: 3 września 2009 Posted by: Redakcja Comments: 0

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” (36/2009) ks. Boniecki rozmawia z abp. Nossolem. W pewnym momencie pada pytanie o miejsce Tygodnika w dzisiejszym Kościele. Oto co powiedział rozmówca Redaktora Naczelnego krakowskiego pisma:

Trzeba rozróżniać. Radio Maryja nie jest radiem Kościoła katolickiego w Polsce, ale radiem w Kościele katolickim. Tych rozgłośni jest bardzo wiele, prawie każda diecezja ma swoją.

Myślę, że „Tygodnik”jest też jednym z czasopism w Kościele katolickim w Polsce. Nieodzownym. Żyjemy w takiej rzeczywistości, jaką widzimy, i nie można się na nią obrażać. W niej trzeba żyć i na jej kształt wpływać. Myślę, że „Tygodnik”, w tym szerokim spektrum uwarunkowania socjologicznego, eklezjalnego, antropologicznego i uniwersalnego, spełnia swoje zadanie. To „powszechność” Kościoła.

Trzeba mówić o trudnych sprawach w Kościele i lepiej, jak my mówimy o nich, niż gdyby mówili tylko ci, którzy od Kościoła odeszli czy jego wrogowie. Cóż, trzeba pamiętać i o tym, że w historii „Tygodnika” był okres, w którym zawładnęła nim ideologia. To ciąży na nim, to w pamięci pozostało.

Zachęcamy do lektury niezwykle interesującego wywiadu z Księdzem Arcybiskupem, który właśnie zakończył swoją posługę na urzędzie Biskupa Opolskiego.

comments