Posted on: 14 maja 2014 Posted by: Redakcja Comments: 0

Czcigodni Księża Biskupi,

dramatyczne wydarzenie zamknięcia kościoła w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy przepełnia nas smutkiem i wzbudza bolesne rozterki. Trudno nam pogodzić się z decyzją podjętą przez ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, która w naszym przekonaniu nie służy dobru członków tamtejszej wspólnoty parafialnej i bulwersuje wielu wiernych naszego Kościoła. Brakuje nam w tych dniach głosu naszych Pasterzy, brakuje jednoznacznego stanowiska w kwestii, która nie ma przecież wymiaru jedynie parafialnego, czy diecezjalnego, dotyczy bowiem żywotnych spraw wiary i życia sakramentalnego każdego katolika w naszym kraju.

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o słowo lub gest, które pozwoliłyby nam poznać Wasze zdanie w tej bezprecedensowej sprawie, która, choć zdarzyła się w stosunkowo małej parafii, wszystkich nas przecież dotyka. Rozumiemy, że wyjątkowy czas świąt Wielkiej Nocy, a potem kanonizacji św. św. Jana XXIII i Jana Pawła II nie był chwilą właściwą dla takich wypowiedzi. Mogliśmy też mieć nadzieję, że ordynariusz warszawsko-praski wycofa się z niezrozumiałej i gorszącej wielu z nas decyzji. Tak się jednak nie stało, co więcej, napływają do nas kolejne niepokojące wieści. Nie możemy więc i nie chcemy dłużej milczeć! Chcielibyśmy jednak, w duchu szacunku dla zdania Pasterzy naszego Kościoła, poznać i wnikliwie rozważyć ich opinie. W naszym odczuciu milczenie nie służy dobrze roztropnemu przemyśleniu i odpowiedzialnemu odniesieniu się katolików w Polsce do jasienickiego konfliktu. Biskupi polscy słusznie bronią prawa Kościoła i Jego przedstawicieli do wypowiadania się w sprawach publicznych i do oceny wielu zjawisk obecnych w życiu społecznym z perspektywy wiary i moralności. Jakże, wobec tego, może zabraknąć ich głosu w kwestii, która znajduje się w samym sercu religijnej i społecznej wrażliwości wspólnoty ludzi wierzących!

Powyższy apel kierujemy również do innych przedstawicieli Kościoła katolickiego i ludzi dobrej woli, którzy poruszeni są zamknięciem kościoła w Jasienicy. Nie pozostawajmy obojętni, nie milczmy wobec dramatycznej sytuacji, która dotyka tak wiele naszych sióstr i braci.

Z wyrazami szacunku

Członkowie Klubów „Tygodnika Powszechnego” z Berlina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia

comments

Leave a Comment