Aleksandra Domańska o poszukiwaniu tożsamości

„Penelopa narodów-
Co utkała to pruła
Zalotników zachłanność
Dopełniła jej los”

Ten wers z piosenki Jacka Kaczmarskiego, będący mottem książki Aleksandry Domańskiej „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, w swej zwięzłości oddaje wiele z przekazu publikacji i sam mógłby być zachętą do spotkania i rozmowy.
Autorka w ciekawy i przyciągający uwagę sposób, odwołując się do klasycznych dzieł literatury, podejmuje temat naszego duchowego dziedzictwa i kształtowania się tożsamości kulturowej i narodowej, będących schedą pokoleń, z którą do tej pory nie potrafimy się uporać.

„Rola myślenia wobec iluzji jest podwójna. Polega na zdemaskowaniu iluzji i na pokazaniu jej prawdy. Bo nie ma iluzji bez okrucha zawartej w niej prawdy” – pisze ks. J. Tischner w „Etyce Solidarności”. „(Iluzja) i to myślenie nad polską iluzją w poszukiwaniu prawdy jest nam bardzo potrzebne”.

Aleksandra Domańska – pisarka, reżyserka, absolwentka filologii polskiej UW i reżyserii dramatu PWST w Krakowie, autorka spektakli teatralnych, telewizyjnych i filmu dokumentalnego „Wilcza 11” oraz książek: „Ulica cioci Oli”, „Ulica Pogodna” i „Grzybowska 6/10. Lament”.

Rozmowę poprowadzi Paweł Stachowiak, nasz klubowicz, politolog, historyk, wykładowca na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się najnowszą historią Polski, problemami pamięci zbiorowej i polityki pamięci, a także funkcjonowaniem Kościoła w życiu publicznym.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Domańską zatytułowane „Trudne dziedzictwo. W poszukiwaniu tożsamości” w poniedziałek, 23 marca o godz. 19 w Restauracji Pod Niebieniem (Stary Rynek 64/65).
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="1" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]
Koordynatorzy:
Marcin Pera - Prezes zarządu
Paweł Stachowiak - Zastępca Koordynatora

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!