Zrozumieć niezrozumiałe. Po roku wojny

„Zdaniem kierownictwa komitetu (olimpijskiego), bez rosyjskiego sportu światowy sport poniesie ciężkie straty.” Ten cytat przytacza w Tygodnikowym tekście z cyklu „Rosyjska ruletka” Anna Łabuszewska.

Trzeba to zdanie przeczytać kilka razy w czasie poprzedzającym rocznicę lutowej inwazji Rosji w Ukrainie. Inwazji, która przekroczyła wszelkie nasze wyobrażenia o tym, jakie straty może ponieść naród zaatakowany brutalnie przez agresora pozbawionego humanitarnych hamulców i ludzkich odruchów. I o tym, że może się to dziać w Europie w XXI wieku.

Tak, nie wszyscy Rosjanie zabijają, ale wszyscy na zabijanie patrzą, i trudno zrozumieć,  jak w takiej sytuacji agresor może upominać się o własne straty w światowym sporcie!

Chcemy zastanowić się, co siedzi w głowie Rosji, ale też nad tym, co siedzi w głowie świata.

W rok po zeszłorocznej inwazji, z Anną Łabuszewską redaktorką „Tygodnika Powszechnego” specjalizującą się w tematyce rosyjskiej, rozmawiać będzie Jakub Halcewicz- Pleskaczewski

Zapraszamy na spotkanie Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie w czwartek, 16 lutego o godz. 18.30, do sali KIK, przy ul. Freta 20/24A

 

Nasi goście pomogą nam zrozumieć:

jak wygląda „rzeczywistość równoległa”, którą żyje Rosja;

jak tłumaczą sobie wojnę Rosjanie i jak się do tej sytuacji „przystosowują”;

jaka jest siła i rola rosyjskiej propagandy w kształtowaniu widzenia wojny przez społeczeństwo.

Po wkroczeniu armii rosyjskiej na terytorium Ukrainy, federalna agencja ds. mediów Roskomnadzor zablokowała dostęp do strony internetowej Meduzy na terytorium Rosji z powodu publikacji o wojnie.” – pisze na swoim blogu „17 mgnień Rosji” Anna Łabuszewska.

Dlaczego Romanowowie i rosyjskie elity wspierają Putina.

Czy istnieje w Rosji sprzeciw wobec wojny i czy ma rację bytu.

“Coraz bardziej żarłoczny putinizm czasu wojny rozprawia się z ostatnimi wysepkami pokojowego ruchu obywatelskiego: sąd zdecydował o likwidacji Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, władze Moskwy wysiedlają Centrum Sacharowa z siedziby, niezależny portal Meduza uznano za „organizację niepożądaną” pisze Redaktorka.

Dowiemy się też,  w jaki sposób Putin obezwładniał opinię publiczną, i w swoim kraju i na świecie.

W orędziu Putin znowu oskarżył Zachód o całe zło świata, sprowokowanie wojny w Ukrainie, a to mianowicie po to, aby Rosję osłabić. I zapewnił rodaków, że te zachodnie sankcje to jedna wielka korzyść dla kraju, który „odzyskuje suwerenność”. Zwracał się do Rosjan z apelem, aby bronili ojczyzny – tak, bo Rosja się broni. Jak zawsze: broni się, a nie napada. A obrona ojczystej ziemi była i jest święta.”

Co mówiła nasza Gościni rok temu, w dniu inwazji rosyjskiej można przeczytać TUTAJ:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/dlaczego-putin-zaatakowal-ukraine-171348

A co myśli dziś, dowiemy się w czasie spotkania.

 

————————-

Anna Łabuszewska – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, publicystka, tłumaczka, autorka cyklu „Rosyjska ruletka” i  bloga „17 mgnień Rosji”. Związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich w latach 1992-2019, redaktorka biuletynów OSW w latach 1999-2019.

Jakub Halcewicz -Pleskaczewski – dziennikarz i działacz społeczny, redaktor naczelny portalu www.więź.pl. Był redaktorem „Przeglądu Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „W Punkt” i www.mamprawowiedziec.pl, sekretarzem redakcji Culture.pl. Publikował m.in. w „Newsweeku”, „Press”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!