Świat Turowicza po raz drugi

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERANa początku czerwca w Goszycach odbyło się spotkanie poświęcone pamięci twórcy „Tygodnika Powszechnego”, Jerzego Turowicza. Po zeszłorocznej uroczystości, której tematem przewodnim była poezja, tegorocznym głównym wątkiem spotkania był Rzym, będący ważnym miejscem na mapie Jerzego Turowicza.

O rzymskich pasjach Jerzego Turowicza opowiadali jego rzymscy przyjaciele: Pani Danuta (Duda) Chmielecka-Alovisi profesor fortepianu w Konserwatorium, Elżbieta Jogałła, córka Jerzego Turowicza, będąca w przeszłości m.in. Dyrektorerm Instytutu Polskiego w Rzymie, ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny polskiej edycji L’Osservatore Romano, Pani Dorota Swat, dziennikarka L’Osservatore Romano, Pan Tadeusz Konopka byłego I sekretarza ambasady RP w Rzymie, a także korespondent agencji prasowej ANSA z Warszawy oraz Marek Skwarnicki, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”, który wielokrotnie towarzyszył Turowiczowi w Rzymie.

W drugiej części spotkania, Profesor Marian Stala przeczytał wiersz Czesława Miłosza, „Cafe Greco” będący poetyckim świadectwem jednego z wielu rzymskich spotkań z Turowiczem, a także omówił jego znaczenie dla relacji Poety z jego stałym Czytelnikiem.

W dalszej części spotkania Oficjalna część spotkania zakończyła się koncertem podczas którego krakowscy muzycy Joanna Słowińska i Jarosław Bester zaprezentowali wykonanie wiersza „Cafe Greco” w konwencji poezji śpiewanej, a także wykonali utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z wydarzenia. Dziękujemy panu Grzegorzowi Kozakiewiczowi za udostępnienie zdjęć.

[nggallery id=4]


Fot. Grzegorz Kozakiewicz.


Fot. Grzegorz Kozakiewicz


Fot. Grzegorz Kozakiewicz


Fot. Grzegorz Kozakiewicz


Fot. Grzegorz Kozakiewicz


Fot. Grzegorz Kozakiewicz


Fot. Grzegorz Kozakiewicz

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!