Sceneria Bożego Narodzenia – zaproszenie na spotkanie w Krakowie

Pozostając w duchu Świąt Bożego Narodzenia, Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na ilustrowany przeźroczami wykład dr. Piotra Winskowskiego, pod tytułem: „Sceneria Bożego Narodzenia: prawdopodobna, fantastyczna, uniwersalna, symboliczna”.

W odróżnieniu od dzieł sztuki przedstawiających Sąd Ostateczny czy Ukrzyżowanie, sceny Zwiastowania, Bożego Narodzenia i Pokłonu Trzech Króli umieszczane są przez artystów w przestrzeniach kameralnych – w izbie, komnacie, betlejemskiej stajence. Zbadanie układów przestrzennych i ich krajobrazowego tła stanowi wartościowe uzupełnienie lektury tekstów biblijnych o świadectwa ich rozumienia i przeżywania w dawnych wiekach oraz ujawnia pewne możliwości artystyczne, jakie te wydarzenia dostarczają dzisiejszym działaniom w przestrzeni.

Dr Piotr Winskowski jest architektem, adiunktem w Katedrze Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Malarstwa i Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Zajmuje się teorią architektury, architekturą nowoczesną i ponowoczesną, relacjami między architekturą i innymi sztukami. Opublikował m.in. “Modernizm przebudowany”, “Uwarunkowania kulturowe architektury wobec przemian cywilizacyjnych”.
W ubiegłym roku, w ramach spotkań klubowych wygłosił prelekcję, związaną z tematyką Wielkiejnocy: „Zmartwychwstanie w pokoju Rembrandta”.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 27 stycznia, o godz. 18.00 w Sali konferencyjnej HERBEWA (wejście od ul. Lubelskiej 29).

Serdecznie zapraszamy!

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!