Różne twarze feminizmu

Klub TP z Trójmiasta  zaprasza na debatę online pt. ” Różne twarze feminizmu”, która odbędzie w czwartek 7 października o godz. 19.  Historia współczesna wymusza nadal na nas, kobiet, abyśmy upomniały się o swoją obecność w przestrzeni publicznej i swoje prawa. Chcemy m.in. porozmawiać o tym, dlaczego dzisiaj, w XXI wieku, kobieta musi nadal walczyć o swoje prawa, o równość z mężczyznami. Jak interpretować próby środowisk konserwatywnych zmierzające do przywrócenia dawnych ról kobiecie? Dlaczego takie konserwatywne myślenie o kobiecie znajduje zwolenników wśród młodych mężczyzn i kobiet?
W 1918 r. polskie feministki wywalczyły dla siebie m.in. prawo do głosowania. Czego się jeszcze domagały? Jak ich postulaty zostały zrealizowane? Jak feminizm wpłynął na myślenie o kobiecie, o jej roli, o jej prawach?
Pragniemy też porozmawiać o feminizmie w Kościele. Czy kościół i feminizm wykluczają się, czy w kościele jest jednak miejsce na feminizm? O co walczy feministka w Kościele? Czy możliwy jest Kościół kobiet?
To tylko zarys problematyki, którą chcemy poruszyć w naszej debacie.

Do  debaty zaprosiliśmy prof. Małgorzatę Fuszarę, prof. Ewę Graczyk, Zuzannę Radzik, Karolinę Kozakiewicz. Z naszymi gościniami rozmowę poprowadzi Renata Kim.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy.

Link do spotkania:
www.facebook.com/klubtygodnika/videos.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Debata tłumaczona na język migowy.

Po spotkaniu prosilibyśmy o wypełnienie ankiety, która pomoże nam w podsumowaniu naszego przedsięwzięcia i przygotowaniu kolejnych debat.

link do ankiety:
https://forms.office.com/r/HG1b847uGr

Małgorzata Fuszara – prawniczka, socjolożka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. W swojej działalności naukowej koncentruje się na zagadnieniu udziału kobiet w życiu społeczno-politycznym. Zajmuje się wpływem prawa Unii Europejskiej na polskie prawo w zakresie równouprawnienia płci. Zaangażowała się w działalność Kongresu Kobiet. Profesor nauk humanistycznych, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

Ewa Graczyk– literaturoznawczyni, profesorka nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, eseistka, feministka. Organizatorka konferencji naukowych, autorka książek eseistycznych. Nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” w 2006 roku za książkę Przed wybuchem wstrząsnąć (2005) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za książkę Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju (2013). Lokalna działaczka społeczna.

Renata Kim – Renata Kim- dziennikarka radiowa i prasowa, sojuszniczka organizacji działających na rzecz praw kobiet i osób LGBT+, Pracowała w radiu RMF FM, Trójce i Polskiej Sekcji BBB. Od kilkunastu lat jest związana z prasą: Dziennikiem Polska-Europa- Świat, tygodnikami Przekrój, Wprost, Newsweek ( szefowa działu „Społeczeństwo”), Onet (magazyn „Onet Opinie”).
Wydała dwie książki będące wywiadami z Jackiem Poniedziałkiem (Wyjście z cienia) i Andrzejem Żuławskim (Ostatnie słowo). A ostatnio także “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej”.

Karolina Kozakiewicz – Członkini zarządu stowarzyszenia Tolerado. Studentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Gdańskim. Współzałożycielka koła naukowego Tęczowa Przystań. Kościerzanka z pochodzenia. Działa na rzecz inkluzywności i wkluczania wszystkich tożsamości społeczności LGBTQIAP+. W szczególności zaangażowana w działania na rzecz społeczności osób spod parasola aseksualności i aromantyczności – zarówno w Tolerado, jak i w Stowarzyszeniu Asfera.

Zuzanna Radzik – publicystka i teolożka. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wiceprezeska fundacji Forum Dialogu. Autorka książek: „Kościół kobiet”, „Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół”. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!