Prof. Wiktor Osiatyński w Krakowskim Klubie “TP”

W niedzielę, 15 grudnia w Krakowskim Klubie „Tygodnika Powszechnego” odbyło się spotkanie poświęcone pamięci zmarłego niedawno premiera Tadeusza Mazowieckiego, pod tytułem „Dialog w życiu publicznym. Czy jeszcze jest możliwy?”. Gościem spotkania był prof. Wiktor Osiatyński, a poprowadził je Stanisław Kracik.

Dialog, jak przekonywał prof. Osiatyński, nie jest równoznaczny z porozumieniem: „Porozumienie jest niemożliwe i niepotrzebne, natomiast dialog jest konieczny, potrzebny i możliwy”. Istotą dialogu jest wzajemne wysłuchanie racji, nie zawsze zresztą prowadzące do uzgodnienia stanowisk. Doskonale rozumiał to Tadeusz Mazowiecki: „Był gigantem moralnym przez to, że słuchał i próbował być otwartym na dialog, a przede wszystkim ponieważ był z ludźmi. Był człowiekiem obecnym, a obecność jest warunkiem dialogu”. Najważniejszą rzeczą, którą możemy dać drugiemu jest uwaga, czyli umiejętność słuchania i wsłuchania się w to, co rozmówca chce nam przekazać. Jak wspominał prof. Osiatyński, Tadeusz Mazowiecki słuchał nawet tych, z którymi się nie zgadzał.

A jak jest z naszą gotowością do dialogu? Jak wypada w tej kwestii Polska na tle innych krajów? Czy jesteśmy skazani na postępującą polaryzację życia społecznego? I w końcu, jak rozmawiać z kimś, kto nie chce słuchać? To tylko niektóre pytania, wokół których toczyła się dyskusja z udziałem zgromadzonej publiczności. Wydaje się, że istotne jest, byśmy dobrze zrozumieli „lekcję Mazowieckiego”, o której mówił prof. Osiatyński: „lekcję dialogu i otwartości, która uczy, że można być ponad urazy i cieszyć się z bycia razem”. Swego rodzaju potwierdzeniem wagi tych słów stał się akcent świąteczny kończący spotkanie: dzielenie się opłatkiem i życzenia składane sobie przez obecnych.

Więcej o treści spotkania można się dowiedzieć słuchając nagrania, które znajduje się poniżej. Zapraszamy!

 

Zdjęcia:  Adam Walanus

[nggallery id=29]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!