Pozycja kobiety w społeczeństwie

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze i Fundacja Konrada Adenauera w Berlinie zapraszają na debatę “Pozycja kobiety w społeczeństwie”

Tematyka debaty:

1.Spojrzenia na role kobiet w społeczeństwie z perspektywy osoby, która realizuje swoje pasje zawodowe łącząc je z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Gościni: Dorota Danielewicz  polska dziennikarka i pisarka, mama niepełnosprawnego syna.

2.Spojrzenia na role kobiet w społeczeństwie z perspektywy polityka samorządowego.

Gościni :Elżbieta Anna  Polak  marszałek województwa lubuskiego.

3.Spojrzenia na rolę kobiet w społeczeństwie z perspektywy aktywistki społecznej.

Gościni: Klementyna Suchanow  pisarka, redaktorka, tłumaczka, aktywistka polityczna.

Moderatorką debaty  będzie Tatiana Sawicka, psycholożka, absolwentka UAM.

 

Dorota Danielewicz, publicystka, pisarka, tłumaczka i animatorka kultury. Od roku 1981 mieszka w Berlinie, gdzie ukończyła slawistykę i etnologię na Wolnym Uniwersytecie (FU).Przez 10 lat była berlińską korespondentką sekcji polskiej radia RFI w Paryżu, aż do zamknięcia programu. Prawie 20 lat współpracowała z Radiem Multikulti (rbb) i Funkhaus Europa (WDR) jako redaktorka, spikerka i prowadząca comiesięczny „Magazyn Literacki”.
Po roku 1989 zainicjowała i organizowała w Berlinie polsko-niemieckie spotkania literackie. Publikuje w wielu niemieckich i polskich mediach; opracowała antologię poezji polskiej „Kochać to, co niewidzialne”. Autorka  książek „Berlin. Przewodnik po duszy miasta”, „Droga Jana”.

Elżbieta Anna Polak,  od listopada 2010 r. do dziś pełni funkcję marszałka województwa lubuskiego, jako jedyna kobieta w Polsce. W administracji publicznej od ponad 41 lat, a w samorządzie od ponad 31.

W 2014 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju demokracji lokalnej w Polsce i na świecie oraz za propagowanie idei samorządności.   W 2015 roku, w 25 rocznicę odrodzenia samorządu w Polsce z rąk Prezydenta RP odebrała Nagrodę Obywatelską 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Jest członkiem zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawicielem ZWRP w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Jest członkiem Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, pełni także funkcję Przewodniczącej polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej. Elżbieta Anna Polak jest pomysłodawczynią i realizatorką Lubuskiego Kongresu Kobiet oraz programu aktywizacji młodych Młodzi On-Life, a także dedykowanego im Budżetu Inicjatyw Obywatelskich. Za propagowanie polityki równości i przeciwdziałania dyskryminacji w 2014 roku uhonorowana została  tytułem Ambasadora Równości.

 Klementyna Suchanow, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności literaturoznawstwo. Była redaktorką działu literatury w Wydawnictwie Znak.  Pisarka i badaczka, autorka “Argentyńskich przygód Gombrowicza” (2005), “Królowej Karaibów” (2013) i dwutomowej biografii “Gombrowicz. Ja, geniusz” (2017). „To jest wojna” (2020). Działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Tatiana Sawicka, absolwentka UAM, psycholożka, terapeutka, wykładowczyni. Córka, matka i babcia. Aktywistka opozycji ulicznej od 5 lat. Zaangażowana uczestniczka różnych debat.

Zapraszamy 31 maja (poniedziałek) 2021r. o godz.19.  Miejsce spotkania: Piekarnia Cichej Kobiety ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze 

Transmisja  na stronie: https://www.facebook.com/klubtygodnika/videos/

Koordynatorzy Klubu „TP”w Zielonej Górze

Bożena Ostrowska

Konrad Stanglewicz

 

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!