Posynodalny raban z o. Mirosławem Ostrowskim OP

miroslaw_ostrowskiKlub „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu po miesiącu wraca do dyskusji o synodzie ds. rodziny. Tym razem porozmawia z duszpasterzem związków niesakramentalnych o. Mirosławem Ostrowskim OP.

„(…) Polscy biskupi mają swój, niespieszny, tryb działania. My jednak nie musimy, a nawet nie możemy na nich czekać. Jesteśmy dorośli – trzeba zaangażować się i wziąć sprawy we własne ręce. Możemy się organizować, samodzielnie tworzyć „zespoły synodalne” – grupy, w których będzie możliwa szczera rozmowa o małżeństwie, rodzinie i o tym, co na ten temat mówi się w Kościele, m.in. na Synodzie Biskupów” – zachęca w jednym z ostatnich numerów „Tygodnika” Piotr Sikora.

Taka posynodalna pogłębiona refleksja w lokalnych Kościołach jest też intencją papieża Franciszka. Między innymi temu ma służyć opublikowanie po zakończeniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu końcowego dokumentu wraz z punktami, które nie zyskały wymaganego poparcia 2/3 spośród uczestniczących w nim biskupów wraz z dokładnymi liczbami głosów „za” i „przeciw”. Kwestie sporne poddane zostaną dalszym konsultacjom, a biskupi będą mieli jeszcze szansę zająć się nimi podczas kolejnej sesji w październiku 2015 roku.

W Klubie „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu taką debatę w ważkich dla nas i całej społeczności Kościoła kwestiach podejmowanych przez synod rozpoczęliśmy przed miesiącem. W drugim spotkaniu poświęconym temu tematowi towarzyszyć nam będzie o. dr Mirosław Ostrowski – wrocławski dominikanin, duszpasterz związków niesakramentalnych, autor książki „Wy też jesteście w Kościele. Duszpasterstwo małżeństw niesakramentalnych”.

Naszego gościa chcemy zapytać między innymi o sytuację współczesnej rodziny, kierunek oczekiwanych modyfikacji kościelnego nauczania i retoryki, o najbardziej nośne i te mniej obecne w medialnych relacjach tematy synodalnych rozważań, postępującą demokratyzację Kościoła czy możliwości zrealizowania się na polskim gruncie zmian postulowanych przez synod.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 grudnia o godz. 19. w Oratorium na 1. piętrze Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” (Wrocław, pl. bp. Nankiera 17a). Serdecznie zapraszamy!

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!