Pomoc powinna być oczywistością

Salam Lab jest organizacją, która pomaga uchodźcom i cudzoziemcom od lat. Działa na rzecz pokoju, rzetelnej informacji i edukacji, mówiła Monika Toporek na spotkaniu „Jesteśmy wśród was. Jak pomagać uchodźcom”.
W trwającym ostatnio czasie kryzysu włączyła się w działania humanitarne na granicy, towarzysząc w procesie zdobywania praw uchodźcy i wspierając mieszkańców pogranicza udzielających im pomocy. Nasza gościni mówiła o potrzebie znalezieni miejsc na terenie kraju, w których ludzie obarczenie stresem i trudem wydarzeń na granicy mogliby odpocząć i nabrać sił. I to jest pierwszy obszar działania, który w naszych Klubach mógłby zostać podjęty.
Pani Monika angażuje się w pracę informacyjną, tam na miejscu, wspierając i edukując ludność ratującą uchodźców, dlatego wie, jak bardzo potrzebny jest im wypoczynek, zmiana otoczenia i regeneracja sił.
Jednak, jak mówiła, podstawowym zadaniem organizacji jest edukacja i działania antydyskryminacyjne. Dlatego Salam Lab prowadzi różne warsztaty głównie dla dzieci i młodzieży takie jak: Lekcje Pokoju, Warsztaty antydyskryminacyjne, Empatia i Wielokulturowość (https://salamlab.pl/pl/empatia/), które można przystosować do naszych potrzeb.
Nie powinno się debatować na temat pomocy, pomoc powinna być oczywista, mówił Karol Wilczyński założyciel organizacji, prowadzący też warsztaty o empatii i wielokulturowości. Grozi nam katastrofa moralna, dlatego ważna jest edukacja, by zrozumieć osoby o statusie uchodźczym, ale też istotne jest budowanie mostów między różnymi społecznościami emigracyjnymi.
Musimy oddać im prawo do głosu, by sami mogli mówić za siebie i nazywać swoje potrzeby.
Pomoc jest dość dużym wyzwaniem, kontynuował nasz gość, trzeba uwzględnić odmienne myślenie, odmienną kulturę i nie oczekiwać niczego „w zamian”, nie  liczyć na okazywanie wdzięczności, co wcale nie znaczy, że ona nie istnieje.
Wchodząc w pomocowe relacje z drugim, nie możemy uzależniać go od siebie. To są ludzie „w drodze”. Trzeba być przygotowanym na rozczarowanie, gdy osoba, której się pomagało,  „pójdzie dalej” (wyjedzie do innego kraju), czasem bez słowa podziękowania lub pożegnania, mimo naszego olbrzymiego zaangażowania. Łatwo się wtedy zrazić, dlatego trzeba weryfikować swoje motywacje i umieć uznać i zaakceptować cudzą autonomię.
Kamila Melnytska, mentorka kulturalna Centrum Pomocy Cudzoziemcom, mówiła o trzech filarach pomocowych Fundacji Ocalenie; pomocowym, edukacyjnym i kulturowym. Fundacja udziela wsparcia prawnego, psychologicznego, towarzyszy w odnajdowaniu się w nowym rzeczywistości, kulturze.
Ostatnio coraz więcej jest zgłoszeń z ośrodków dla cudzoziemców, gdzie ludzie potrzebują wsparcia, by ich przeprowadzić przez procesy prawne, pomóc wydostać się z ośrodka, znaleźć mieszkanie, pracę, nauczyć języka i zwyczajów.
Bardzo ważne jest wsparcie udzielane dzieciom. To jest kolejny obszar, w którym wiele można zrobić organizując dzieciom czas i pomagając w języku czy nauce.
Wśród uczestników spotkania było kilka osób zaangażowanych w pomoc osobom w kryzysie uchodźstwa, którzy podzielili się z nami swoimi przeżyciami i problemami oraz wskazali kilka dróg działania przez zwykłe nawiązywanie kontaktu, pomoc rzeczową czy w codziennych potrzebach organizowania nowego życia.
Usłyszeliśmy wiele gorzkich słów o warunkach, jakie panują w ośrodkach dla uchodźców i trudnościach, jakie stają przed tymi, którzy próbują coś zmienić.
Jest wiele sposobów, którymi można nieść pomoc ludziom, których los rzucił na naszą ziemię, by mogli poczuć się bezpiecznie, znaleźć wsparcie i zrozumienie. Towarzyszenie to bardzo chrześcijańska forma pomocy, a jej skuteczność zależy od naszej wiedzy i wrażliwości, dlatego tę wiedzę należy pogłębiać, a wrażliwość rozwijać. Edukacyjne i praktyczne doświadczenie organizacji, których przedstawicieli gościliśmy, może być pomocne w procesie zmiany myślenia  społeczeństwa o kryzysie uchodźczym i ludziach nim objętych.

Debata rekomendowana przez Karola Wilczyńskiego: “Granica: czy mury są rozwiązaniem?” w Teatrze KTO w Krakowie z 10.01.2021

Podane w czasie spotkanie formy pomocy materialnej;
zrzutka.pl/salamlab
https://pomagam.pl/strawadlauchodzcow
https://crm.ocalenie.org.pl/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=3&lang=pl
https://www.facebook.com/events/651197732743960?ref=newsfeed
https://www.facebook.com/groups/284537289927955 (Rodzina bez granic) https://www.facebook.com/groups/568602537699479 (Domy bez granic)
oraz
akcja Gościnna paczka- dla uchodźcy, o której mówiła jedna z uczestniczek spotkania i która może być początkiem naszego wspólnego zaangażowania pomocowego Klubów
https://fb.me/e/1h0WynJfL- polega na wysyłaniu paczek konkretnym potrzebującym osobom.  „Jeśli się zdecydujesz, napisz maila na adres: joannaliddane@gmail.com lub zadzwoń, a prześlemy ci zapotrzebowanie. Paczkę możesz nadać przesyłką na (przekazany) adres lub zadzwonić pod num. 502 288 221”, pisze w wydarzeniu organizatorka akcji, która nam o sytuacji w ośrodku w Wędrzynie opowiadała.

Pomoc warszawskiego KIK na granicy:

Jak możesz wesprzeć działania KIK przy granicy polsko-białoruskiej?


i długofalowa;
https://zrzutka.pl/e39mmv

Formularze wejścia na teren ośrodka dla uchodźców;
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files//Wyciąg%20-%20Oś.%20Strzeż.%20dla%20Cudzoziemców%20przy%20Nadwiślańskim%20OSG%20-%20Lesznowola%202009.pdf

Nagranie spotkania:

https://www.klubtygodnika.pl/wp-content/uploads/2022/01/Nagranie.-Jak-pomagac-uchodzcom.mp4

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!