Nowa lektura „Wspólnego czytania”

Na poniedziałkowym,  spotkaniu online, 10 stycznia, została wybrana lektura na kolejny rok „Wspólnego czytania”. Jest nią wydana przez Więź rozmowa Ignacego Dudkiewicza z ks. prof. Andrzejem Szostkiem. “Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie”
Wybór ten będzie naszą kontynuację tematów poruszanych przez ostatnie dwa lata – etyki i Kościoła –  jak i próbą odniesienia ich do zjawisk i problemów otaczającej nas rzeczywistości.

“Tematy ważne mają zaś to do siebie, że na ogół są skomplikowane. Nawet jeśli pierwsza i ogólna odpowiedź wydaje się jednoznaczna, to w trakcie zgłębiania sprawy człowiek może dotrzeć do niezwykle istotnych niuansów, które mogą wpłynąć na praktyczne rozwiązania danej kwestii” pisze we wstępie prowadzący rozmowę Ignacy Dudkiewicz.
“Nasze relacje z Drugim domagają się zaś refleksji, uwagi, namysłu i pracy – przede wszystkim nad samym sobą”

Ks. prof. Andrzej Szostek, który, jak już wiemy, obiecał odwiedzić nas w czasie omawiania rozdziałów lektury, tak pisze o swojej nad nią pracy: “W trakcie tej wielomiesięcznej pracy nad książką dojrzewał we mnie także zamysł jej tytułu i korespondującej z nim ilustracji na okładce. Stopniowo uświadamiałem sobie, że kluczowe znaczenie w refleksji etycznej, w każdym razie w mojej refleksji, ma właśnie ten postulat: „uczestniczyć w losie Drugiego”.
Bardzo ciekawie zapowiadają się nasze spotkania i na pewno poruszymy na nich wiele istotnych tematów, odwołując się do kolejnych rozdziałów książki.
“Celem publikacji takich rozmów jest więc nie tylko i nie głównie przedstawienie stanowiska rozmówców w odniesieniu do wielu trudnych, często spornych kwestii, ale raczej sprowokowanie czytelnika, by sam zechciał się do tego stanowiska i jego uzasadnienia krytycznie odnieść.”

“Często się Ksiądz myli, Księże Profesorze?” takim pytaniem rozpoczyna się rozdział pierwszy Samo sumienie nie wystarczy, który będziemy omawiać na spotkaniu w poniedziałek, 24 stycznia o godz. 20:00

Będziemy spotykać się na platformie zoom w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca na tym samym linku; https://us06web.zoom.us/j/86310087694?pwd=TVloVjVPVE1PL1BJWTM3UkMvaXhkdz09

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!