Kim jest dzisiejszy inteligent?

W pierwszą środę marca (06.03) członkowie berlińskiego klubu Tygodnika Powszechnego spotkali się, by porozmawiać na temat grupy społecznej zwanej inteligencją.

Interesujące, chociaż niełatwe, okazały się poszukiwania odpowiedzi na pytania: Kim jest dzisiejszy inteligent? Co predysponuje do członkostwa w tej elitarnej grupie? Kłopotliwe okazały się również dociekania o to: Jaka jest kondycja współczesnej inteligencji? Czy potrzebujemy jej etosowej odmiany? Czy można ogłosić „śmierć” inteligencji w klasycznym wydaniu? Odpowiedzi poszukiwano między innymi w artykułach z archiwalnego numeru Tygodnika Powszechnego (2009/nr 3104-05) oraz Znaku (2011/nr 673).

Ilość i różnorodność poruszanych wątków ukazały rozległe pole pod dyskusję. Wśród dyskutantów dały znać o sobie odmienne sposoby interpretacji fenomenu inteligencji. Nie dziwi to jednak, gdy mowa o grupie, która będąc dość czułym barometrem sytuacji w kraju, podlega przeobrażeniom i polaryzacji. Spotkanie zakończone zostało większą liczbą nowych pytań, aniżeli pewnych odpowiedzi.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!