Andrzej Dybczak odebrał Nagrodę Kościelskich

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA– Czuję się zaszczycony, uhonorowany i doceniony, bardziej niż mógłbym to sobie wyobrazić – powiedział Andrzej Dybczak, tegoroczny laureat Nagrody Kościelskich. Uroczystości wręczenia nagrody odbyły się dziś w dawnym Pałacu Kościelskich w Miłosławiu.

– W sumie nieźle, jak na książkę, która została napisana na desce do prasowania. Korzystając z okazji bardzo chciałbym za to podziękować mojej żonie Magdalenie, a także przeprosić ją, bo deska się w końcu rozpadła. Przez rok używałem jej jako blatu i w końcu tego nie wytrzymała. Ale kupiłem już nową – zakończył swoje krótkie przemówienie laureat.

Nagrodę otrzymał dzięki publikacji “Gugara” – opowieści o mieszkańcach pewnej syberyjskiej wioski. W laudacji autorstwa Tomasza Różyckiego, jednego z członków jury, a odczytanej przez prof. Włodzimierza Boleckiego, jury wyraźnie zwróciło uwagę na walory artystyczne, głębię, a nawet poetyckość dzieła, które jest przecież reportażem, ale zdaje się wykraczać poza swój gatunek.

Podczas uroczystości nagrodzono również prof. Francoisa Rosseta, prezesa Fundacji Kościelskich i przewodniczącego Jury. Profesor został uhonorowany Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Victis, a w imieniu Ministra Kultury medal wręczyli Poseł na Sejm RP Krystyna Poślednia i  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Nagroda Kościelskich przyznana została po raz pierwszy dokładnie 50 lat temu, dlatego też sobotnia uroczystość miała szczególnie podniosły charakter. Do tej pory wyróżnienie otrzymali m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Adam Zagajewski, Adam Michnik czy Stanisław Barańczak.

Przypominamy, że w ubiegłym roku nagrodę, również w Miłosławiu, odebrał Andrzej Franaszek, redaktor “Tygodnia Powszechnego”, za książkę “Miłosz. Biografia”.

[nggallery id=14]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!