„Ach, ten papierowy żaglowiec!”

oriana_fallaciHistoria rodzinna Oriany Fallaci to portrety kobiet, witających przyszłość nakryciami głowy: kapeluszem w czereśniach, żaglowcem z papier-mâché. Żegnającymi świat z lutnią, skrzynią ksiąg (m. in. „Piekłem” Dantego), poszwą podpisaną: „Ja-jestem-Caterina-Zani”. We wstępie  Fallaci podkreśla: „często zdarzało mi się rozmyślać o mojej przeszłości – szukać w niej odpowiedzi, z którymi wypadałoby umrzeć.”  Pracowała nad sagą, baśnią latami, cyzelując słowa, zaznaczając rozkład akcentów w cytatach z dialektu chłopów toskańskich, wprowadzając do tekstu anachronizmy leksykalne. Wszystko po to, aby nie zgubić melodii języków, z których powstał jej język.

„Kapelusz cały w czereśniach” jest triumfem życia w przededniu końca: „I wszyscy ci dziadkowie, babcie, pradziadkowie, prababcie, prapradziadkowie, praprababcie, praszczury i praszczurzyce, krótko mówiąc – wszyscy ci moi rodzice stali się moimi dziećmi. Ponieważ tym razem to ja ich urodziłam, dałam, a raczej przywróciłam im życie, które wcześniej od nich dostałam.” Pierwotny tytuł sagi-testamentu: „Mijanie w Czasie” miał przywodzić wątki wanitatywne, wariacje na temat „Ubi sunt qui ante nos fuerunt?”. Fallaci tuż przed śmiercią postanowiła  tytuł zmienić , nie zatarła jednakże śladu dźwięków „Ballady o paniach minionego czasu”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!