90. rocznica urodzin Krzysztofa Kozłowskiego

Dziś mija 90 lat od urodzin jednej z legend “Tygodnika Powszechnego”. Krzysztof Kozłowski był wieloletnim zastępcą redaktora naczelnego “Tygodnika Powszechnego”, najpierw Jerzego Turowicza, potem ks. Adama Bonieckiego, a także pierwszym prezesem Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Fundacji Jerzego Turowicza. W czasie przemian został ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Na łamach pisma przez wiele lat tworzył legendarną rubrykę “Obraz Tygodnia”, o której więcej znajdziecie tutaj: https://www.klubtygodnika.pl/obraz-tygodnia-krzysztofa-kozlowskiego/

Tadeusz Mazowiecki żegnał Krzysztofa Kozłowskiego w następujących słowach:

Był Krzysztof jednym z twórców III Rzeczypospolitej. Jak mało kto, wiedział o warunkach, w jakich się rodziła i pojmował, co dla polskich losów znazcy niepodległy byt państwowy i troska o niego. W przemówieniu podczas swojego osiemdziesięciolecia Krzysztof mówił, że było warto. Tak, Krzysztofie, było warto nie tylko dlatego, że jako człowiek życzliwy ludziom spotkałeś wielu przyjaciół, którzy dziś tu są albo się z nami łączą. Było warto, także dlatego, że postawa twoja nie przegrała. Chce Cię pożegnać tymi samymi słowami poety, którymi czternaście lat temu żegnałeś Jerzego Turowicza: “A jeśli komu otwarta droga do Nieba, tym, co Ojczyźnie służą.

Tak na naszym portalu młodszego kolegę redakcyjnego żegnała Józefa Hennelowa:

„Straciliśmy Kogoś, kto po Jerzym Turowiczu najlepiej rozumiał „Tygodnik” i jego zadania dla Kościoła i Polski. Kto się napracował od 1956 roku w redakcji, w środowisku i w polityce, jak mało kto poza Nim. Kto był przyjacielem wielu z nas, a autorytetem dla wszystkich. Kto miał swoje tajemnice dotyczące najgłębszych przeżyć i przywiązań, o których czasem napomykał, najchętniej cytując wielkich pisarzy. Wtedy kilka słów nagle przywołanych było jak klucz otwierający Jego samego. (…) Aż do ostatniej z Nim rozmowy podczas odwiedzin dostawałam od Niego jakąś dawkę mądrej refleksji o sprawach, dla których oboje pracowaliśmy. Tyle, że coraz bardziej dominował w tej refleksji spokój człowieka, który widzi, odczuwa i rozumie więcej niż ja. Jak Mu za to dziś podziękować?”

Przy tej okazji polecamy też rozmowę Andrzeja Brzezieckiego z Panią Ziutą, która ukazała się na łamach Miesięcznika ZNAK: https://www.miesiecznik.znak.com.pl/bylo-w-nim-cos-co-kazalo-go-podziwiac-do-konca-jozefa-hennelowa-krzysztof-kozlowski/

Jak mówi w nim Hennelowa, Kozłowski należał do tych ludzi, którzy byli “Tygodnikowi” od razu.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!