5 lat bez Krzysztofa Kozłowskiego

Krzysztof Kozłowski / Fot. Anna Kozłowska

5 lat temu zmarł Krzysztof Kozłowski, związany z “Tygodnikiem Powszechnym od grudnia 1956 r. Przez lata był zastępcą redaktora naczelnego “Tygodnika”, odpowiadał za kontakty z cenzurą. W w 1989 r. został wiceministrem a następnie ministrem spraw wewnętrznych, był też twórcą i pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa.

Krzysztof Kozłowski urodził się 18 sierpnia 1931 r. w Przybysławicach. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, a następnie studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie obronił także doktorat. Więcej o swoich losach opowiada w rozmowie z Michałem Komarem, wydanej w formie wywiadu-rzeki. Recenzował ją krótko po jej ukazaniu się Łukasz Dulęba pisząc o Życiu nienudnym, a teraz odrobinę inaczej spojrzał na Krzysztofa Kozłowskiego Historię z konsekwencjami Paweł Stachowiak.

Józefa Hennelowa w “Tu i teraz” pisała tuż po śmierci Pana Krzysztofa: straciliśmy Kogoś, kto po Jerzym Turowiczu najlepiej rozumiał „Tygodnik” i jego zadania dla Kościoła i Polski (Pożegnanie Krzysztofa); by tydzień później dopowiedzieć jeszcze: To może nawet i dobrze, że właśnie w tygodniu wielkanocnym, w którym odżywa cały wymiar i pociecha zmartwychwstania, żegnamy Krzysztofa Kozłowskiego – jednego z ludzi, którym „Tygodnik Powszechny” zawdzięcza to, czym był przez długie lata (Wdzięczność).

Z okazji 5 rocznicy śmierci postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wizji Polski autorstwa Krzysztofa Kozłowskiego. Chcieliśmy, pytając wielu mądrych ludzi, lepiej zrozumieć jaki pomysł na wolną ojczyznę miał wieloletni zastępca Jerzego Turowicza w fotelu naczelnego “Tygodnika Powszechnego”. Dlatego wróciliśmy do nigdy dotąd nie opublikowanej rozmowy z Panem Krzysztofem, którą 10 lat temu przeprowadzili Filip Biały i Marcin Pera. Jej ledwie fragment przeczytać można tutaj. Do rozmowy zaprosiliśmy też Krzysztofa Burnetkę i prof. Andrzeja Romanowskiego, czego efektem jest wywiad zatytułowany “Jego drogą życiową była służba”

Prof. Romanowski weźmie również udział, wraz z Michałem Komarem i Maciejem Kozłowskim, w dyskusji zatytułowanej “Polska według Krzysztofa Kozłowskiego”, która odbędzie się w niedzielę, 8 kwietnia o godz. 17 w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tuż po dyskusji zapraszamy na godz. 19.30 na Mszę świętą w intencji Pana Krzysztofa, którą odprawi o. Wiesław Dawidowski (Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej).

Dwukrotnie mieliśmy przyjemność gościć Krzysztofa Kozłowskiego na łamach naszego portalu. Za pierwszym razem zgodził się napisać kilka zdań wspomnienia o Stanisławie Stommie – tak powstał tekst “Nielekkomyślny pozytywista”. Niecały rok później opublikowaliśmy rozmowę “Witaj smutku”, którą z okazji 100 rocznicy urodzin Stefana Kisielewskiego przeprowadziła Anna Mateja.

Rozmowa ta została później również opublikowana w książce “Obywatel KK” wydanej z okazji 80-tych urodzin Krzysztofa Kozłowskiego. O książkach związanych z Krzysztofem Kozłowskim, do których warto zajrzeć, piszemy tutaj.

Jednym z najważniejszych Tygodnikowych dzieł Krzysztofa Kozłowskiego był “Obraz Tygodnia”, o którym pisał Łukasz Dulęba, nazywając wieloletniego redaktora rubryki “Redakcyjnym Aniołem”By przypomnieć to wielkie dzieło, którego inicjatorem był sam Jerzy Turowicz, ale przez większość czasu redagował je właśnie Krzysztof Kozłowski, zaprosiliśmy przed kamerę kilku współtwórców i czytelników “OT” przed kamerę. Efekty poznacie Państwo po raz pierwszy podczas spotkania 8 kwietnia, później materiał w całości będzie dostępny w internecie.

Bardzo zależy nam, by także młodszym przybliżyć sylwetkę, ale przede wszystkim obywatelską postawę Krzysztofa Kozłowskiego. Dlatego w kilku szkołach w Polsce (w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie) postanowiliśmy zorganizować lekcje obywatelskie, gdzie młodzież dyskutować będzie właśnie o kształtowaniu właściwych postaw obywatelskich i o angażowaniu się na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Jednym z istotniejszych materiałów, które przyjdzie im analizować będzie ta wypowiedź: 

Gdyby ktoś jeszcze chciał zorganizować taką lekcję, zachęcamy do kontaktu pod adresem: kontakt@klubtygodnika.pl

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wsparli organizację wszystkich przedsięwzięć, dzięki którym udało nam się w ten skromny sposób wspomnieć Pana Krzysztofa!

W sposób szczególny dziękujemy: Andrzejowi Brzezieckiemu, Krzysztofowi Burnetce, o. Wiesławowi Dawidowskiemu, prof. Andrzejowi Friszke, Jakubowi Halcewiczowi-Pleskaczewskiemu, Józefie Hennelowej, Michałowi Komarowi, Annie Kozłowskiej, Maciejowi Kozłowskiemu, Annie Matei, Zofii Katarzynie Morstin, Piotrowi Niemczykowi, Michałowi Okońskiemu, prof. Andrzejowi Romanowskiemu, Joachimowi Russkowi, Marcie i Adamowi Szostkiewiczom.

D Z I Ę K U J E M Y !

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!