100 lat Jacka Woźniakowskiego

Mówimy bez najmniejszych wątpliwości o postaci wyjątkowej, człowieku renesansu, który szereg talentów i tytaniczną pracę łączył z niebywałą skromnością. Mnogość talentów Profesora Woźniakowskiego przejawia się w szeregu jego aktywności i artykułów, które po sobie pozostawił,  a których możemy czerpać np. z Pism Wybranych Jacka Woźniakowskiego, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Universitas. Dzięki uprzejmości tego wydawnictwa opublikujemy dwa teksty, które znalazły się we wspomnianym zbiorze.

Znajdzie się tu także miejsce na publicystykę Profesora Woźniakowskiego widzianą z dzisiejszej perspektywy – tego niełatwego dzieła podjął się Paweł Stachowiak w artykule Jacek Woźniakowski. Czytany dziś. 

Polecamy także wspomnienie prof .François Rosset o zaangażowaniu Jacka Woźniakowsiego w życie tej najważniejszej polskiej nagrody literackiej. Zapraszamy do lektury tekstu Europejczyk we właściwym wydaniu

Publicystyka Jacka Woźniakowskiego jest niezwykle bogata. My dziś polecimy dwa teksty. Dotyczący Unii Europejskiej artykuł Europejskie Banały. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej (2003) powstał tuż przed wejściem Polski do UE. Zaś kolejny proponowany tekst poświęcony jest kwestii Kościoła katolickiego i jego obecności w rzeczywistości politycznej. Jest to w istocie przemówienie zatytułowane Kościół w społeczeństwie posttotalitarnym, które prof. Woźniakowski wygłosił na międzynarodowym sympozjum w Watykanie bezpośrednio poprzedzającym Synod Biskupów poświęcony Europie.

Dziękujemy Panu Henrykowi Woźniakowskiemu i Wydawnictwu Universitas za możliwość wykorzystania powyższych tekstów.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Prof. Jacek Woźniakowski to bez wątpienia jedna z legend 'Tygodnika Powszechnego". Powiedzielibyśmy dziś: człowiek renesansu. Wszak żołnierz, ułan, historyk sztuki, krytyk literacki, taternik i miłośnik gór, opozycjonista, polityk, prezydent Krakowa, przez wiele lat lub może lepiej napisać, że od zawsze związany najpierw z "Tygodnikiem Powszechnym", następnie Miesięcznikiem ZNAK i Wydawnictwem ZNAK.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!