Posted on: 28 czerwca 2010 Posted by: Anna Łukaszewska Comments: 0

28 czerwca przez wiele lat kojarzył się z rokiem 1956 i początkiem pierwszego generalnego strajku w PRL-u. Od 10 lat tego dnia wspominamy także kolejny ważny i smutny fakt – śmierć ks. Józefa Tischnera, wybitnego myśliciela, wieloletniego współpracownika „Tygodnika Powszechnego”. Poniżej publikujemy wspomnienia Józefy Hennelowej, Anny Karoń-Ostrowskiej, Anny Matei oraz Witolda Beresia.

Ze względu na tę rocznicę przedstawiamy wszystkim czytelnikom kilka głosów osób, które spotkały na swej drodze ks. Tischnera. Stawiając uniwersalne wydawałoby się pytanie: „Co pozostawił nam po sobie ks. Józef Tischner” chcieliśmy przypomnieć postać tego wybitnego myśliciela, ale również zachęcić wszystkich do postawienia sobie tego oczywistego, acz trudnego pytania.

Józefa Hennelowa: „Był wiernym mistrzem duchowym”

Anna Karoń-Ostrowska: „Mistrz i Józek”

Anna Mateja: Odwaga ks. Pischingera

Witold Bereś: To był po prostu bardzo dobry człowiek

W ramach obchodów X rocznicy śmierci ks. Józefa Tischnera zorganizowano m.in. Festiwal Tischnerowski, o którym informujemy tutaj. „Tygodnik Powszechny” wydał specjalny dodatek zatytułowany „Słuchajcie Tischnera”. Natomiast do kolejnego numeru „Tygodnika”, który ukaże się 30 czerwca, załączona zostanie płyta CD zatytułowana „Solidarność według ks. Tischnera”. Zawierać będzie ona historyczne nagrania Księdza Profesora m. in. wystąpienia na pierwszym zjeździe Solidarności w 1981 r., na drugim zjeździe Solidarności z 1990 r. oraz wywiad z ks. Tischnerem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się refleksjami na temat ks. Tischnera. Gdyby ktoś zechciał się podzielić swoimi wspomnieniami, odpowiedzieć na powyższe pytanie na naszych łamach, prosimy o kontakt pod adresem: kontakt@klubtygodnika.pl.

comments