Życie na pograniczach. Spotkanie z prof. Beatą Halicką i prof. Zbigniewem Kruszewskim

Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza w środę, 22 maja 2019 r. godz. 18.00 na spotkanie z autorką książki „Życie na pograniczach” prof. Beatą Halicką, członkinią Klubu. Spotkanie jest wyjątkowe, gdyż gościem będzie także bohater biografii — prof. Zbigniew Kruszewski.

Zbigniew Anthony Kruszewski (ur. 1928 w Warszawie) – harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i w El Paso – to postać nietuzinkowa, której niezwykła biografia wyróżnia się na tle losów całego pokolenia. Niewielu z tych, którzy przeżyli wojnę i okupację w Polsce, a następnie znaleźli się na emigracji, udało się odnieść sukces w swych nowych ojczyznach.

Prof. Z. Kruszewski już w latach 70. XX wieku stał się pionierem i przodującym specjalistą w dziedzinie studiów o pograniczach (border studies). Karierę naukową rozpoczął od doktoratu poświęconego granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, którą badał eksplorując Ziemie Zachodnie w 1959 roku. Jego biografia to właśnie losy człowieka pogranicza, który swym życiem świadczy o potrzebie przełamywania granic dzielących ludzi i narody oraz o konieczności budowania mostów pomiędzy nimi.

Beata Halicka jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym w Poznaniu. Jedna z jej ostatnich książek “Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48” otrzymała Nagrodę Identitas 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku.
Więcej o naszym Gościu pod aderesem: http://beatahalicka.pl

 

 

Dodaj komentarz