Ładowanie Wydarzenia

Idee Lecha Bądkowskiego dziś

Lut 27, 2021 12:00 - 14:00

Klub TP Trójmiasto zaprasza na spotkanie online pt.”Idee Lecha Bądkowskiego dziś”, które odbędzie się w sobotę, 27.02, o godzinie 12 na webexie. Rok 2020 radni Gdańska ustanowili RokieBądkowskim Lecha Bądkowskiego w związku z setną rocznicą jego urodzin.Nasz Klub chce przyłączyć się do dyskusji o tej znaczącej dla Pomorza, Kaszub postaci. Lech Bądkowski był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem. Do rozmowy o Lechu Bądkowskim, o aktualności jego idei prowadząca panel dyskusyjny,  Maria Mrozińska, zaprosiła  Sławinę Kosmulską,  Aleksandra Halla i  Andrzeja Buslera.
Czy idee, którymi kierował się Lech Bądkowski w społecznym działaniu, zostały już zapomniane? Czy w roku 2020 ogłoszonym rokiem Bądkowskiego udało się przybliżyć jego postać i dokonania? Jak ocenić stan funkcjonowania w życiu publicznym takich jego idei jak : polityka rozumiana jako imperatyw społecznej służby, samorządność, wolność słowa. Lechowi Bądkowskiemu, wyznawcy tych idei, przyszło działać w opresyjnym systemie. Czy jego doświadczenia mogą być przydatne dziś? Zaproszeni goście porozmawiają również o roli i znaczeniu regionalizmu. Czy służy on społecznej integracji czy rodzi obawy zwolenników centralizmu?
W czasie spotkania zachęcamy do udziału w dyskusji, do zadawania pytań gościom oraz dzielenia się własnymi przemyśleniami i wrażeniami.
Niżej znajduje się link do spotkania

Meeting link:
https://klubtygodnika.my.webex.com/klubtygodnika.my/j.php?MTID=me17b7b2a50ad835d57ebc7dbc747d525
Meeting number:
181 643 7140

Sławina Kosmulska – inżynier, córka Lecha Bądkowskiego, autorka książki “(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. W latach 80. i 90. działała w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKC.

Polityk i historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, Od 1977 uczestniczył w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1989 brał udział w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Redagował do 1989 czasopisma podziemne. Współpracował z “Tygodnikiem Powszechnym. Minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji.

Andrzej Busler- Prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Od 2020 roku, prezes Rady Partów Północnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego . Od 2020 roku prezes Kaszubskiego Forum Kultury, którego jest współtwórcą. Autor
przeszło tysiąca artykułów dotyczących historii, geografii, turystyki, etnografii Kaszub i szerzej Pomorza.

Maria Mrozińska- dziennikarka z ponad trzydziestoletnim stażem i wszechstronnym doświadczeniem (prasowym i telewizyjnym) i producentka filmów dokumentalnych. W latach 1980-81 publicystka “Samorządności”, niezależnej rubryki pod redakcyjnym kierownictwem Lecha Bądkowskiego na łamach “Dziennika Bałtyckiego”, a następnie tygodnika “Samorządność”, po wprowadzeniu stanu wojennego współpracownica pism “drugiego obiegu”. Współtwórczyni dwutygodnika diecezji gdańskiej “Gwiazda Morza”. Współtworzyła także “Tygodnik Gdański”.

Share This Event

193417
DD
days
HH
hours
MM
min
SS
sec

Szczegóły

Data:
27 lutego
Czas:
12:00 - 14:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Online

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email:
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Strona internetowa:
http://klubtygodnika.pl/trojmiasto