Wszystko jest ze sobą powiązane

Encyklika Laudato si’ jest bolesnym rozpoznaniem tego, jak niszczymy dom, który został nam przez Boga podarowany na mieszkanie, jak w nim gospodarujemy, jak traktujemy naszych współmieszkańców. Po 5 latach od tej diagnozy nie jest dużo lepiej niż było, ale z pewnością środowiskowa świadomość katolików się zmienia.

Segregujemy śmieci, może bardziej oszczędzamy wodę i prąd, może lepiej rozumiemy, dlaczego ludzie uciekają z miejsc, gdzie nie da się żyć, może ten i ów zastanawia się nad tym, czy grzeszy ekologicznie, coraz więcej parafii realizuje eko-działania. Może też częściej niż dawniej rodzi się refleksja na nad stosunkiem chrześcijan do zwierząt. Niektórzy, w tym świadoma zagrożeń młodzież, demonstrują domagając się radykalnych zmian w technokratycznym gospodarowaniu, w bezdusznej polityce. A więc jednak zmieniamy się? Powoli wyzwalamy z cywilizacyjnego niewolnictwa? Czy obecna pandemia to przyspieszy, czy obecny stan rzeczy zakonserwuje, pokaże przyszłość.

Apel papieża Franciszka poruszył serca ludzi różnych wyznań, ras, światopoglądów. Nie jest to dziwne. Dziwne byłoby, gdyby w akcji ratowania Wspólnego Domu, ci, którzy traktują Ziemię naprawdę jak kochany dom, szukali podziałów.

„Wszystko jest ze sobą powiązane” czytamy w Encyklice. Od tego, jak żyję zależy los afrykańskiego dziecka, od tego, co kto robi naturze w Amazonii, w Chinach, w Białowieży, zależy moje zdrowie, los moich dzieci. Kiedy cierpi jakaś część ciała cierpi całe ciało. Można się znieczulić, oszołomić doraźnymi przyjemnościami, kupionymi przedmiotami, choroba nadal toczy organizm, aż do wyniszczenia.

„Wszystko jest ze sobą powiązane”, a więc wszyscy musimy współpracować „jako narzędzia Boga w trosce o stworzenie, każdy ze swoją kulturą i doświadczeniem, swoimi inicjatywami i możliwościami”. Jest o co się troszczyć, jest co ratować. Ponad wszelkimi podziałami. I jest to pilne!

P.S. Zachęcam, do obejrzenia filmu o papieżu Franciszku „Pope Francis. A man of his word” Wima Wendersa. Piękny film o dobrym człowieku i jego marzeniu obudzenia w ludziach troski o darowany im świat. Film dostępny jest na razie m.in. na platformie Netflixa, You Tube, Google Play. A tu można zobaczyć Zwiastun. Warto. Dobroć jest niezwykle optymistyczna.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Mija właśnie 5 lat od ogłoszenia przez Papieża Franciszka niezwykłego w dziejach Kościoła dokumentu - Encykliki Laudato si’. To pierwsza tego rodzaju pełna religijno-społeczno-środowiskowa diagnoza, a jednocześnie apel, następcy świętego Piotra skierowany do katolików, wzywający ich do zmiany stosunku do Bożego stworzenia. Okazało się, że Papież nie bez powodu przyjął imię świętego. Franciszka z Asyżu. Tak jak on jest czuły na to, co mówi matka Ziemia. Słyszy jej krzyk.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dział redaguje
Łąka powszechna w Klubach “TP”: