Wspólna modlitwa za całe stworzenie 24 maja 2020

“Wszystkie stworzenia są ze sobą powiązane, każde z nich musi być doceniane z miłością i podziwem, a my wszyscy, istoty stworzone, potrzebujemy siebie nawzajem.” (LS:42) – to przewodnie słowa obchodów 5-tej rocznicy opublikowania przez papieża Franciszka ekologiczno-społecznej encykliki Laudato si’.

Watykańska Dykasteria ds. Zintegrowanego Rozwoju Człowieka wraz ze Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska zorganizowały internetowe międzynarodowe spotkania, wykłady, rekolekcje. Wykłady i warsztaty dotyczyły eko-duchowości, zrównoważonego rozwoju, działań społecznych na rzecz najbardziej poszkodowanych ludzi na Ziemi. W wielu wypowiedziach przewijał się problem wymierania gatunków i złego traktowania zwierząt przez ludzi.

Interaktywne sesje pozwalały poznać się ludziom z różnych krajów, niekiedy już zaplanować wspólne działania. Kto tym się interesował mógł poczuć ile było u uczestników tych spotkań troski, szczerego entuzjazmu, chęci dokonywania zmiany tego, jak żyjemy, jak gospodarujemy.  A także nadziei, wbrew prognozom niektórych specjalistów (klimatologów, naukowców zajmujących się środowiskiem, socjologów), że powstrzymamy ludzkość w jej marszu w kierunku przepaści. Czy dużo ludzi uczestniczyło w tych spotkaniach? Różnie, od kilkuset to kilku tysięcy osób. To dużo, czy mało? Czasem zmiana zaczyna się od jednego człowieka, od małej grupy, a więc dużo.

Na świecie odbyło się w tym czasie także tysiące lokalnych spotkań. Na stronie WWW Tygodnia Laudato si’ zarejestrowano łącznie blisko 11 tysięcy wydarzeń (najwięcej w Stanach Zjednoczonych – 2373, w Polsce – 81).  A 24 maja o  godzinie 12.00 lokalnego czasu cały świat modlił się za stworzenie.  Wspólnie z przyjaciółmi modliliśmy się tak, do muzyki specjalnie napisanej dla nas na tę okazję. Posłuchajcie.  Film nakręcił  Janusz Bończak (Magazyn Istota)

 

Wykłady i spotkania z Tygodnia Laudato si’ są dostępne na You Tube. Znaleźć je można wpisując w wyszukiwarkę:  Laudato si’ Week 2020.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dział redaguje
Łąka powszechna w Klubach “TP”: