Współczesny człowiek w oczach historyka

We wtorek, 22 października, o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie ks. abp. Grzegorza Rysia z łódzkimi czytelnikami “Tygodnika Powszechnego”.

Ks. abp Grzegorz Ryś jeszcze przed pójściem do seminarium był członkiem Ruchu Światło-Życie i animatorem. Po święceniach kapłańskich (22 maja 1988 r.) przez rok pracował na parafii w Kętach, by później powrócić na studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej. Tutaj uzyskał doktorat i habilitację. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, językiem angielskim i włoskim. Przez kilka lat (2004-2007) był dyrektorem Archiwum Kapitulnego Katedry Wawelskiej, a przed nominacją na biskupa był Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie (2007-2011) i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce (2010-2011). Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II, a w trakcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II był jednym z członków komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym. Jest autorem i współautorem wielu książek. Często głosi rekolekcje dostępne (dzięki uprzejmości zagorzałych słuchaczy) do odsłuchania na stronach internetowych. W posłudze biskupiej towarzyszy Mu zawołanie „Virtus in infirmitate” („Moc w słabości”). Od listopada 2017 r. jest arcybiskupem metropolitą łódzkim. Jako arcybiskup został członkiem Rady Stałej KEP (z wyboru), zasiada także w Radzie ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Spotkanie prowadzić będzie red. Marek Zając – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracownik „Tygodnika Powszechnego” jako felietonista i publicysta, wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, autor audycji “Kościół według Marka” na antenie Radia Plus. Współpracował też z RMF FM i KAI. W 2018 został dyrektorem kanału telewizyjnego Polsat Rodzina. W latach 2009–2016 był członkiem zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 2006 został powołany na sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Jest członkiem, a od 2015 przewodniczącym Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Spotkanie organizuje Łódzki Klub “Tygodnika Powszechnego”, a miejscem spotkania będzie Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Pomorska 171/173.

Dodaj komentarz